Miejska Biblioteka Publiczna – sukcesy i być może rozbudowa40 Radomska Wiosna Literacka, Noc z Andersenem, Nagroda Literacka Miasta Radomia, oddanie do użytku filii po remoncie czy Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych – to największe sukcesy Miejskiej Biblioteki Publicznej w mijającym roku

Kończący się rok 2017 podsumowała Anna Skubisz-Szymanowska, dyrektor radomskiej biblioteki.

Mijający rok był bardzo pracowity dla biblioteki i jej filii. – Jednym z sukcesów było oddanie do użytku filii 2 nr na osiedlu Gołębiów. Został tam wyremontowany budynek, bibliotekę wyposażyliśmy w nowy sprzęt, regały – mówi Anna Skubisz-Szymanowska. Praca w tej filii od razu ruszyła pełną parą. – Odbyły się tam spotkania z różnymi autorami czy warsztaty – dodaje dyrektorka.

Dużym sukcesem była 40 Radomska Wiosna Literacka, która odbiła się echem nie tylko w Radomiu ale i w całym kraju. Wzięli w niej udział m.in. Jacek Dehnel i Marek Krajewski. Została też wydana antologia „Powroty. Radom.”, czyli zbiór opowiadań jedenastu pisarzy związanych z Radomiem.

– Autorzy mieli za zadanie osadzić akcję opowiadań w naszym mieście. Powstały teksty różnorodne, niekiedy niezwykle osobiste, poruszające tematy inicjacji, tożsamości, egzystencji, nawiązujące również do najnowszej historii Radomia. Autorami opowiadań zawartych w antologii są m.in.: Grzegorz Bartos, Grażyna Jeromin-Gałuszka, Wojciech Pestka, Ewa Podsiadły-Natorska, Ziemowit Szczerek, Krzysztof Żmudzin – tłumaczy Anna Skubisz-Szymanowska.

Obecnie antologia cieszy się dużym powodzeniem poza Radomiem, o czym świadczą wyniki sprzedaży.

Ciekawą imprezą organizowaną przez bibliotekę jest Noc z Andersenem skierowana do dzieci. – Dzieci całą noc spędzają w bibliotece. Zapoznają się z dziełami Andersena i nie tylko. Książki dzieciom oprócz pracowników biblioteki czytają również znani radomianie. Na zakończenie mali uczestnicy tej imprezy otrzymują pamiątkowe dyplomy – mówi szefowa biblioteki.

Ważnym wydarzeniem były Radomskie Targi Wydawnictw Regionalnych, podczas których zaprezentowało się wielu wystawców. Nie tylko z Radomia ale i z kraju. Radomianie tłumnie przybyli na targi i chętnie kupowali książki.

Podczas targów została wręczona Nagroda Literacka Miasta Radomia. A galę wręczenie nagród uświetnił koncert Renaty Przemyk.

Spotkania autorskie i zakupy

W ciągu mijającego roku w bibliotece głównej oraz w filiach odbyło się również wiele spotkań z pisarzami, poetami, podróżnikami, a także przeróżne warsztaty tematyczne.

Jak szacuje dyrektorka, do Miejskiej Biblioteki Publicznej trafi w tym roku około 2 tys. nowych woluminów. Zakupiono już m.in. książki napisane przez: Andrzeja Wajdę, Marka Niedźwieckiego, Vaclava Havla oraz wielu innych polskich i zagranicznych autorów.

Zakupy jeszcze trwają. Oprócz tradycyjnych książek kupowane są również audiobooki dla osób niepełnosprawnych, płyty z muzyką i filmami. – Dostaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowych książek. Mieliśmy także na ten cel zapewnione pieniądze w naszym budżecie – mówi Anna Skubisz-Szymanowska.
W mijającym roku Miejska Biblioteka Publiczna wyda na nowe książki ponad 150 tys. złotych.

Powstał już wstępny projekt rozbudowy budynku głównego biblioteki przy ul. Piłsudskiego.
W przyszłym roku będą prowadzone dalsze prace nad projektem.

 

Komentarze