Mieszkańcu Radomia, czy wiesz, jak przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne?



Kilowaty i konie mechaniczne to jednostki, które wykorzystuje się do opisywania mocy silników w pojazdach. Mimo że określają to samo, są obliczane w zupełnie inny sposób. Sprawdź, czym się różnią i w jaki sposób szybko przeliczyć kilowaty na konie mechaniczne.

Czym jest kilowat?

W 1960 roku na mocy rezolucji wprowadzono Międzynarodowy Układ Jednostek i Miar (ang. System of units of measurements), w skrócie SI. Jest to logicznie skonstruowany układ jednostek miar przeznaczony do stosowania we wszystkich dziedzinach życia, jako podstawowy język nauki, handlu i przemysłu. Został zaakceptowany przez wszystkie państwa na świecie z wyjątkiem USA, Mjanmy i Liberii.

Układ SI określa jednostki podstawowe, z których tworzy się jednostki pochodne, m.in. jednostkę wykorzystywaną do opisywania mocy silników mechanicznych, czyli kilowat (kW). Moc silnika w kilowatach określa się na bazie momentu obrotowego oraz obrotów silnika.

W zrozumieniu czym tak naprawdę jest kW, może pomóc definicja wata (W), czyli 0,001 kW. 1 W odpowiada pracy 1 J wykonanej w ciągu sekundy. W praktyce oznacza to, że większa moc to większa ilość pracy wykonana w danej jednostce czasu.

Czym jest koń mechaniczny?

Koń mechaniczny (KM) to jednostka mocy spoza układu SI (pozaukładowa jednostka mocy). 1 KM określa ilość pracy, jaką jest w stanie wykonać idący w zaprzęgu koń. Wywodzi się od koni parowych, które wykorzystywano w krajach anglosaskich do porównywania mocy maszyny parowej z pracą koni.

Historia koni mechanicznych rozpoczyna się na przełomie XVII i XVIII wieku. Wtedy Brytyjczyk Thomas Savery zauważył, że do zachowania jednostajnej pracy pompy używanej w kopalni potrzeba określonej liczby koni podczas 24-godzinnej pracy zmianowej. Lata później James Watt (na cześć którego później nazwano jednostkę mocy) obliczył, że koń przez 1 minutę pracy jest w stanie pokonać drogę około 55 metrów, idąc po okręgu o średnicy ok. 7 m i dźwigając ciężar ok. 82 kg. Po skorelowaniu mocy z czasem przyjął, że koń w ciągu 60 sekund pokonuje odległość 180 stóp jednocześnie ciągnąć ciężar 180 funtów.

Liczbowe odzwierciedlenie pomiędzy koniem mechanicznym a kilowatem jest dość skomplikowane. Dla ułatwienia po wprowadzeniu układu SI przyjęto, że 1 koń mechaniczny to moc potrzebna do podniesienia masy 75 kg na wysokość 1 m w ciągu 1 sekundy. Oznacza to, że 1 KM odpowiada 0,74 kW.

Jak zamienić kW na KM?

Przelicznik kW na KM może się przydać np. podczas poszukiwań nowego auta. Umożliwi porównanie kilku różnych ofert samochodów, w których moc silnika jest podana w różnych jednostkach. Aby zamienić kilowaty na konie mechaniczne i odwrotnie wystarczy wiedzieć, ile kW ma 1 KM i ile KM ma 1 kW.

  • 1 kW to 1,36 KM.
  • 1 KM to 0,74 kW.

Przykład: Pan Andrzej znalazł 2 oferty samochodów. Pierwszy z pojazdów, Seat Ibiza z 2017 roku, ma silnik o mocy 95 KM. Z kolei drugie auto, Volkswagen Golf VII z 2016 roku, ma silnik o mocy 81,2 W. Aby porównać oba auta, Pan Andrzej postanowił zamienić moc silnika volkswagena na konie mechaniczne. W tym celu pomnożył 81,2 kW razy 1,36 i otrzymał wynik 110 KM. Dzięki temu wie, że drugi pojazd cechuje się większą mocą silnika.

Pamiętaj, że równie duże znaczenie dla osiągów samochodu, co liczba koni mechanicznych ma moment obrotowy. Warto też wiedzieć, że moc to iloczyn momentu obrotowego i prędkości obrotowej.

Jak moc silnika wpływa na cenę OC?

Cena ubezpieczenie OC to wypadkowa kilkunastu różnych czynników. Największy wpływ na wysokość składki ma Twoja historia szkodowości, wiek oraz długość stażu za kółkiem. Nie oznacza to jednak, że inne kwestie poboczne, związane z samym właścicielem, jak i z pojazdem, nie odgrywają znaczącej roli podczas wyliczania ceny polisy.

Jednym z czynników, który jest brany pod uwagę przez ubezpieczycieli jest moc silnika. Ma ona znaczenie podczas określania ryzyka ubezpieczeniowego. Przekłada się na osiągi auta, wpływając na maksymalną prędkość pojazdu. W oczach ubezpieczyciela kierowca auta z jednostką napędową o dużej mocy stwarza większe zagrożenie na drodze, niż właściciel pojazdu ze słabszym silnikiem.

Pamiętaj, że firmy ubezpieczeniowe bardziej niż na moc, zwracają uwagę na pojemność silnika. Zależność jest jednak taka sama — im większa pojemność, tym większe ryzyko znalezienia drogich ofert OC.

Jak znaleźć tanie OC?

Posiadanie samochodu z silnikiem o dużej mocy nie zawsze idzie w parze w bardzo wysokimi stawkami za polisę OC. Jeśli zależy Ci na znalezieniu korzystnych ofert ubezpieczenia, musisz wiedzieć, gdzie ich szukać.

W porównaniu ofert od kilkunastu różnych ubezpieczycieli z pewnością pomogą Ci kalkulatory OC i AC dostępne w internecie. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, aby poznać najlepsze propozycje polis wyliczone specjalnie dla Ciebie i Twojego auta. Ponadto kalkulator przedstawi Ci dostępne rozszerzenia ubezpieczenia, np. autocasco, assistance czy NNW. Dzięki temu dopasujesz zakres ochrony do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Komentarze