full screen background image
Search

„Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele” – nowa wystawa w „Malczewskim”


Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza na nową wystawę pt. „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele”. Ekspozycja ma charakter modułowy, a w poszczególne części wpisana została narracja o życiu i dokonaniach Kopernika, z zaakcentowaniem epokowego odkrycia w dziedzinie astronomii.

Celem wystawy „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele” jest zaprezentowanie postaci Mikołaja Kopernika, w nowoczesny, atrakcyjny dla zwiedzających sposób. Zaprojektowana z myślą o wnętrzach muzealnych ekspozycja nasycona jest zabytkami, prezentującymi życie codzienne mieszczan toruńskich drugiej połowy XV i pierwszej połowy XVI wieku (m.in. późnośredniowieczna ceramika, naczynia klepkowe, monety).

– Nasz bohater kojarzy się przede wszystkim z astronomią. I słusznie, bo w 1491 roku Mikołaj Kopernik wyjeżdża, by uczęszczać do Akademii Krakowskiej na studia. Warto znaczyć, że dwór krakowski w ówczesnym czasie był bardzo wysoko rozwiniętym dworem, na którym kwitło bujne życie intelektualne i kulturalne. Jednym z eksponatów wystawy jest chordofon- instrument muzyczny, ponieważ tą ekspozycją chcieliśmy podkreślić, że dwór końca czasów Kazimierza Jagiellończyka stał na bardzo wysokim poziomie intelektualnym – opisywał Michał Kłosiński z Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Dodatkowym walorem wystawy są specjalne punkty aktywizujące, dające możliwość muzealnym gościom lepszego poznania i zrozumienia wybitnej i wszechstronnej postaci Mikołaja Kopernika. W obrębie ekspozycji pojawiają się elementy multimedialne (filmy, animacje komputerowe) mające za zadanie w atrakcyjny i dostępny sposób wyjaśniać problematykę odkryć astronomicznych Mikołaja Kopernika. Punktem kulminacyjnym wystawy jest „przeniesienie” zwiedzającego w symboliczną przestrzeń uniwersum: spojrzenie na (ruchomy) układ heliocentryczny z wyjątkowej perspektywy.

Wystawa „Mikołaj Kopernik. Opowieść o życiu i dziele” będzie czynna do końca 2018 roku.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu.

KomentarzeCLOSE
CLOSE