Mini Przegląd Filmów Krzysztofa Zanussiego



Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na Mini Przegląd Filmów Krzysztofa Zanussiego. W harmonogramie kinowego wydarzenia znalazły się trzy warte uwagi filmy: „Brat naszego Boga”, „Eter” oraz „Obce ciało”. Pierwsza projekcja odbędzie się w najbliższy piątek. 

Krzysztof Zanussi to polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof, ma 79 lat. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Jego filmy odznaczają się niezwykłą oryginalnością, są zawsze przepełnione refleksją i trafną obserwacją. Reżyser porusza w nich problematykę moralną, psychologiczną, ukazuje życie wewnętrzne bohaterów. Krzysztof Zanussi zajmuje się również reżyserią teatralną, bywa scenarzystą, kierownikiem artystycznym, a także producentem. Artysta jest też autorem książek „O montażu w filmie amatorskim” i „Rozmowy o filmie amatorskim” oraz członkiem Akademii Filmowej przyznającej Felixy. 16 października 1998 r. odsłonięto jego gwiazdę w Alei Gwiazd w Łodzi. Krzysztof Zanussi jest również posiadaczem tytułu doktora honoris causa moskiewskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Filmografia: 1980: Kontrakt, 1980: Constans, 1981: Z dalekiego kraju, 1982: Imperatyw, 1984: Rok spokojnego słońca, 1985: Paradygmat, 1988: Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest…, 1989: Stan posiadania, 1990: Życie za życie. Maksymilian Kolbe, 1992: Dotknięcie ręki, 1995: Cwał, 1997: Brat naszego Boga, 2000: Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową, 2002: Suplement, 2005: Persona non grata, 2007: Czarne słońce, 2008: Serce na dłoni, 2009: Rewizyta, 2014: Obce ciało oraz 2018: Eter.

Posiada w swoim dorobku również liczne filmy telewizyjne, stworzył także cykl telewizyjny „Opowieści weekendowe”.

23.IX, w ramach DKF, godz. 18.00 – BRAT NASZEGO BOGA, biograficzny dramat religijny, Polska, Niemcy, Włochy (119’), od 12 lat (lektor)

Film biograficzny, adaptacja sztuki Karola Wojtyły. W teatrze trwają przygotowania do przedstawienia, wykonawca głównej roli opowiada o swym bohaterze, Adamie Chmielowskim, malarzu i duchownym. Stopniowo akcja przenosi się z garderoby teatralnej na scenę, potem na ulice i do wnętrz XIX-wiecznego Krakowa.

1-6.XII –ETER, dramat historyczny, Polska, Ukraina, Węgry, Litwa, z udziałem Włoch 2018 (117’)

Początek XX wieku, Podole. Lekarz (Jacek Poniedziałek) pasjonuje się eterem – substancją uśmierzającą ból i odbierającą świadomość, tajemniczą i śmiertelnie niebezpieczną. Gdy ofiarą jej działania pada młoda dziewczyna, lekarz zostaje skazany na śmierć. Niespodziewanie udaje mu się uniknąć stryczka. Doktor znajduje pracę w zaborze austriackim, w wojskowej twierdzy dowodzonej przez komendanta (Andrzej Chyra). Poza oficjalną praktyką, na własną rękę ponownie zaczyna prowadzić coraz dziwniejsze eksperymenty: na żywych i na umarłych. Obsesyjnie doskonali swoją wiedzę o eterze pozwalającym manipulować bólem, pożądaniem i wolą poddanych mu ludzi. Jaką cenę przyjdzie mu zapłacić za próbę zawładnięcia ludzkim umysłem?

3 XII w ramach DKF, godz. 18.00 – OBCE CIAŁO, dramat, Polska, Rosja, Włochy 2014 (117’)

Angelo (Riccardo Leonelli) i Kasia (Agata Buzek) poznają się w skąpanych słońcem Włoszech i zakochują w sobie od pierwszego wejrzenia. Ich związek zostaje jednak gwałtownie przerwany decyzją dziewczyny o wstąpieniu do klasztoru i jej wyjazdem do Polski. Angelo rusza za ukochaną, aby nakłonić ją do zmiany zdania. Zatrudnia się w międzynarodowej korporacji, a jego zwierzchnikiem zostaje bezwzględna i cyniczna szefowa – Kris (Agnieszka Grochowska). Wspierana przez gotową na wszystko asystentkę Mirę (Weronika Rosati), kobieta będzie próbowała zmusić podwładnego do złamania wszystkich zasad, którym zawsze był wierny. Międzynarodowa koprodukcja w reżyserii Krzysztofa Zanussiego w gwiazdorskiej obsadzie. Agacie Buzek, Agnieszce Grochowskiej i Weronice Rosati na ekranie partneruje niezwykle przystojny Włoch – Riccardo Leonelli. W pozostałych rolach zobaczymy Janusza Chabiora, Jacka Poniedziałka, Ewę Krasnodębską, Sławomira Orzechowskiego oraz Stanisławę Celińską. „Obce ciało” to ostatni film, do którego muzykę napisał wybitny kompozytor – zmarły w grudniu 2013 roku Wojciech Kilar.

Komentarze



CLOSE
CLOSE