Moc wystaw w Miejskiej Bibliotece Publicznej



Wystawy „Radom wyczarowany z pudełka”, „Kompozycja w bieli”, „Sarna na polskich dróżkach” czy „Spotkanie z ikoną” to styczniowe propozycje Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wyczerpująco i zachęcająco o poszczególnych ekspozycjach opowiada Marta Trojanowska z Działu Promocji Książki i Biblioteki MBP.

– W Miejskiej Bibliotece Publicznej zawsze na początku miesiąca wymieniamy ekspozycję, by radomianie mogli zobaczyć coś nowego. W styczniu przygotowaliśmy cztery nowe wystawy. Pierwsza to „Radom wyczarowany z pudełka – wystawa fotografii otworkowej Kordiana Pawlaka”. To bardzo ciekawa propozycja, ponieważ autor do wykonania zdjęć zamiast aparatu fotograficznego użył pudełek. Fotografie wykonane przez maleńki otworek muszą być naświetlane kilkaset razy dłużej i nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzony efekt. Kordian Pawlak udowadnia, że może wyjść i to pięknie – zapewnia Marta Trojanowska. Wystawa fotografii otworkowej „Radom wyczarowany z pudełka” dostępna jest w filii nr 16, ul. Barycka 2, galeria F16.

„Kompozycja w bieli” to dryga propozycja MBP. Wystawy fotografii członków RTF dostępna jest w Małej Galerii RTF (Biblioteka Główna, ul. Piłsudskiego 12). Struktura obrazu fotograficznego stanowi wypadkową trzech składowych: jasności, barwy i nasycenia. Czym jest więc kompozycja w bieli? Jest wszystkim tym, czym te trzy czynniki, skorelowane odpowiednio, pozwolą wydobyć istotę koloru białego w przedstawianym obraz. Biel to symbol, ale również nastrój, spokój, a w fotografii często oszczędność wyrazu, podkreślona delikatnym muśnięciem kolorem. Biel wraz z czernią to podstawowe barwy w fotografii, są przeciwieństwem, więc dominują, są najważniejsze, fascynują. W tej prezentacji starać się będziemy przekonać widza o sile bieli w fotografii.

9 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy prac Henryka Sarny „Sarna na polskich dróżkach”. Na wernisaż zapraszamy do Biblioteki Głównej (ul. Piłsudskiego 12, sala 36). Henryk Sarna (ur. 1933 r.) to  malarz, który ma na swoim koncie imponujący dorobek artystyczny, w tym wiele wystaw indywidualnych i udział w wystawach zbiorowych. Tematyka jego szkiców i obrazów to przede wszystkim pejzaże, krajobrazy typowe dla wsi, miast i miasteczek, obiekty sakralne. Często bierze udział w plenerach środowiskowych. Szkicownik i blok akwarelowy są jego nieodłącznym ekwipunkiem. W 2018 r. minęło 70 lat jego artystycznej wędrówki, wystawa prezentowana w bibliotece jest więc szczególna, bo jubileuszowa. Prace na niej prezentowane zostały wykonane różnymi technikami: akwarela, gwasz, piórko, ale tematem wszystkich jest polski pejzaż.

11 stycznia o godz. 18:00 w filii nr 6 (ul. Kusocińskiego 13) zapraszamy na otwarcie wystawy prac radomskich ikonografów i uczestników warsztatów ikonopisania prowadzonych w KLO im. św. Filipa Neri w Radomiu „Spotkanie z ikoną” – zachęca Marta Trojanowska z MBP.

Autor o wystawie: Dzisiaj, kiedy każdy nosi w kieszeni smartfon lub inny cyfrowy aparat z możliwością robienia niesamowitych zdjęć, fotografia otworkowa jest tylko powrotem do źródeł. Dla mnie „pinhole” są jednak świadomym cofnięciem się w czasie, kiedy „malowanie światłem” wymagało od fotografującego pasji, wiedzy i znajomości warsztatu oraz dostępu do materiałów fotochemicznych. W ten sposób uciekam od masowego robienia dziesiątek, setek czy tysięcy fotografii jednego ujęcia czy miejsca. Zamiast naszpikowanego elektroniką i optyką sprzętu używam „pudełka z dziurką”, przez którą wpadnie światło, by na przeciwległej ściance odwzorować odwrócony, pomniejszony obraz i utrwalić go na umieszczonej wewnątrz światłoczułej kliszy… Tak powstaje jedno zdjęcie! Stworzenie finalnej fotografii wymaga wcześniejszych przemyśleń, obliczeń, działań koncepcyjnych, przygotowawczych. Fotografie wykonane przez maleńki otworek muszą być naświetlane kilkaset razy dłużej niż tradycyjnym aparatem. W naturalnym dziennym świetle jest to przeważnie czas od kilku do kilkudziesięciu sekund, którym steruje wyłącznie autor. Moje „camery obscury” zrobiłem własnoręcznie. Niniejsza prezentacja jest wstępem do projektu „Radom wyczarowany z pudełka”, w ramach którego powstał piktorialny cykl fotografii w technice otworkowej prezentującej moje rodzinne miasto. Oto kilka prac, które „wyskoczyły” z mojego pudełka…

Ponadto Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na następujące imprezy i spotkania:

10 stycznia, godz. 12.50, Filia nr 16, ul. Barycka 2:

Ja, inni, moje pasje i zarobki – spotkanie z cyklu Akademia Zdrowia Forever poprowadzi Lidia Krzyżyk-Chrząstek. Spotkanie zorganizowane dla uczniów klasy 8 szkoły podstawowej.

12 stycznia, godz. 12.00, Filia nr 2, ul. Zientarskiego 1A:

Od pierwszego słowa – warsztaty literackie poprowadzi Karolina Tkaczyk.

Komentarze