Modernizacja Muzeum Wsi Radomskiej za miliony z UE



Mała wioska edukacyjna dla dzieci, nowe organy i dzwony czy modernizacja pawilonu ekspozycyjnego – to tylko niektóre elementy inwestycji, która realizowana jest w Muzeum Wsi Radomskiej.

W ramach projektu „Wokół wiejskiej zagrody, modernizacja i renowacja krajobrazu kulturowego prezentowanego w Muzeum Wsi Radomskiej”zostanie przeprowadzony remont kościoła z Wolanowa pw. św. Doroty.

– Prace konserwatorskie obejmą m.in. mensy ołtarzy bocznych, chór oraz kruchtę zachodnią. Budynek zostanie też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostaną w nim obniżone podłogi. W kościele będą zamontowane nowe organy, co w przyszłości umożliwi organizowanie koncertów muzyki organowej – mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej.

W dzwonnicy z Wielgiego zawisną trzy nowe dzwony. – Te dzwony są teraz specjalnie dla nas odlewane. Kościół i dzwonnica zostaną ogrodzone, jak to kiedyś bywało w wiejskich kościółkach. – tłumaczy szefowa skansenu.

Metamorfozę przejdzie również pawilon ekspozycyjny. Jak zapowiada Ilona Jaroszek, zostaną tam wymienione drzwi, stanie kiosk multimedialny do prezentacji audiowizualnych. Po modernizacji budynek będzie wyglądał jak folwark, w którym prezentowana będzie kolekcja ciągników SAM.

W Muzeum Wsi Radomskiej już trwają prace w ramach projektu. Finansowane są z pieniędzy przeznaczonych przez marszałka województwa mazowieckiego.

– Wymieniane są dachy ze strzechy na budynkach stodoły z Iłży, stodoły z Mąkosów Nowych, obory z Zawady Starej, chałupy z Trzemchy Dolnej oraz stodoły ze Skaryszewa wraz z sieczkarnią. Strzechy powinny być wymieniane co 15 lat. Został też zdemontowany wiatrak z Wierzbicy. Niedługo rozpoczną się prace konserwatorskie. Uzupełnimy ubytki. Na wiosnę zostanie zestawiony w nowym miejscu. Chcemy by był chlubą naszego muzeum – mówi Ilona Jaroszek.

W radomskim skansenie powstanie również edukacyjna „Mała wioska” dla dzieci.

– Mini skansen dla dzieci powstanie na obszarze za obecnym budynkiem edukacyjnym. Będzie to stylizowana, dostosowana do wzrostu dzieci zagroda wiejska w mniejszej skali, z tradycyjnym wyposażeniem. Na terenie zagrody stanie studnia z żurawiem. Odbywać się tu będą lekcje i warsztaty muzealne dla dzieci i młodzieży. Natomiast dla rodzin, z małymi dziećmi, przygotowany zostanie plac zabaw oraz miejsce odpoczynku – tłumaczy dyrektorka.

W ramach projektu modernizację przejdzie również budynek kasy biletowej. Wyremontowane zostaną toalety. Przy wjeździe do skansenu pojawią się parkometry, przed budynkiem kasy – biletomaty oraz kiosk multimedialny w budynku muzeum.

Prace w skansenie mają się zakończyć do końca października 2018 roku.

Na realizację tego projektu Muzeum Wsi Radomskiej otrzymało unijne dofinansowanie w wysokości ponad 3 milionów złotych. Pozostałą część jako wkład własny dołożył Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi prawie 6 milionów złotych.

Tytuł projektu: Wokół wiejskiej zagrody, modernizacja i renowacja krajobrazu kulturowego prezentowanego w Muzeum Wsi Radomskiej
Beneficjent: Muzeum Wsi Radomskiej
Całkowita wartość projektu: 5 931 422,04 zł
Kwota dofinansowania: 3 050 235,46 zł
Działanie: 5.3 Dziedzictwo kulturowe

O muzeum:

Muzeum Wsi Radomskiej to jeden z najciekawszych skansenów w kraju. Od 41 lat przyciąga zwiedzających nie tylko imponującymi zbiorami, lecz także bogatym kalendarzem imprez. Na kilkudziesięciu hektarach skansenu znajduje się 70 perełek dawnego budownictwa wiejskiego. Są to chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne. Muzeum posiada ponad 16 tys. eksponatów ruchomych, wśród których na szczególną uwagę zasługują kolekcje: pojazdów, maszyn rolniczych, uli i narzędzi pszczelarskich, tkanin i sztuki ludowej.
Do końca października 2017 roku muzeum odwiedziło już 45 tys. turystów.

Komentarze