Na czym polega kasacja pojazdów?



Na każdy samochód kiedyś przychodzi ten czas. Pojazd, który nie spełnia już swoich funkcji, musi zostać doprowadzony do stacji demontażu, która w profesjonalny sposób zajmie się kasacją auta. Kasacja często okazuje się bardziej opłacalna niż wykupienie ubezpieczenia na kolejny rok dla nienadającego się do użytku pojazdu. Co więcej, warto pamiętać, że poruszanie się niesprawnym pojazdem może zagrozić życiu zarówno kierowcy jak i innym uczestnikom drogi. Jak więc odpowiednio zutylizować wrak? Jak prawidłowo dopełnić wszystkich niezbędnych formalności? Sprawdź koniecznie!

Stacja demontażu pojazdów — kiedy się udać?

Najbardziej przykrą sytuacją dla właściciela jest złomowanie samochodu powypadkowego. Jednak jeżeli dojdzie do stwierdzenia szkody całkowitej, musimy dopełnić wszelkich niezbędnych formalności i oddać pojazd do kasacji.

Inną sytuacją, w której warto odwiedzić stację demontażu pojazdów, jest zużycie naszego dotychczasowego samochodu. Warto pamiętać, że nie wolno poruszać się pojazdami, które są wyeksploatowane i niebezpieczne zarówno dla właściciela jak i innych użytkowników jezdni.

Często nasze auto jest w tak złym stanie technicznym, że ciężko jest je sprzedać, a nawet jeżeli to nastąpi, nowy nabywca, który będzie nieświadomy usterek, może stwarzać zagrożenie na drodze dla siebie i innych.

Nie opłaca się także przedłużanie ubezpieczenia OC, ponieważ dla starych modeli samochodów może być ono bardzo drogie. Zamiast więc inwestować w polisę, lepiej oddać auto do kasacji (i jeszcze zrobić!) oraz zakupić nowe, znacznie młodsze i bezpieczniejsze.

Starsze modele częściej też ulegają usterką, przez co ich naprawy pochłaniają duże sumy pieniędzy. Zdarza się również, że do starszych aut znacznie trudniej znaleźć części zastępcze, szczególnie jeżeli posiadamy np. modele sprowadzane z USA.

Jeżeli chcesz zezłomować swój samochód, a dodatkowo nie martwić się transportem, stacja demontażu pojazdów w Radomiu może okazać się strzałem w dziesiątkę! Nie tylko legalnie i bezproblemowo pozbędziesz się samochodu, ale również zyskasz dodatkową gotówkę. Szczegóły sprawdź tutaj: https://skupaut24.radom.pl/zlomowanie-kasacja-pojazdow.

Dowód rejestracyjny, karta pojazdu… czyli jakie dokumenty zabrać ze sobą?

Zanim udasz się na stację demontażu pojazdów, przygotuj następujące dokumenty:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • dowód osobisty i upoważnienie od współwłaściciela (jeżeli samochód posiada współwłaściciela),
  • kartę pojazdu (jeżeli karta pojazdu została wydana),
  • tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie ostatniego ubezpieczenia,
  • widoczna tabliczka z numerem VIN.

Dowód osobisty jest niezbędny do weryfikacji właściciela. Stacja demontażu unieważnia dowód rejestracyjny, tablice i kartę pojazdu. Kiedy nastąpi kasacja, zostaną wykonane trzy kopie zaświadczenia. Jedno dla nas, drugie dla firmy, która wykonała usługę, a ostatnie powinniśmy zanieść do urzędu, w którym będziemy wyrejestrowywać samochód.

Z ostatnią kopią należy udać się do wydziału komunikacji i złożyć odpowiedni wniosek o wyrejestrowanie. W ciągu 30 dni mamy możliwość wyrejestrować auto, jednak warto wszelkie tego typu formalności załatwić jak najszybciej, ponieważ często później o nich zapominamy.

Jak wygląda kasacja pojazdów?

Specjaliści muszą przeprowadzić szereg czynności, które przygotują wrak do kasacji. Należy wyjąć akumulator, usunąć paliwo, oleje i inne płyny oraz zdemontować wszystkie części nadające się do recyklingu. W następnej kolejności usuwane są szyby i wymontowywane niektóre elementy karoserii. Należy także odzyskać metale szlachetne z katalizatorów. Szczegóły na temat tego jak wygląda kasacja pojazdów, znajdują się w ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (ustawa z dnia 20 stycznia 2005 roku), która to reguluje poszczególne etapy tego procesu.

Jak znaleźć odpowiedni tzw. szrot, który w sposób legalny przeprowadza złomowanie samochodów? Jedynym słusznym wyborem, jakiego możemy dokonać, jest znalezienie odpowiedniej stacji demontażu pojazdów, która posiada zezwolenie od Marszałka Województwa.

Pamiętajmy, że samochody nie mogą być sprzedawane na części, a wraki muszą zostać zutylizowane, ponieważ stanowią zagrożenie dla środowiska. Porzucone auta mogą prowadzić do skażenia gleby i wód gruntowych w tym miejscu. Nie zaśmiecajmy więc środowiska. Korzystając z usług złomowania lub skupu możemy dodatkowo uzyskać zwrot pieniędzy, co jest dodatkowym plusem. Pamiętajmy, że proces złomowania to jedyny legalny środek pozbycia się pojazdu.

Jeżeli znajdziemy odpowiednią stację demontażu pojazdów, skompletujemy wszystkie niezbędne dokumenty oraz upoważnienie (jeżeli takie jest potrzebne), można przystąpić do kasacji samochodu. W momencie gdy z twojego auta zostaną pozyskane jakiekolwiek podzespoły, koniecznie przystąp do podpisania umowy kupna-sprzedaży.

Kolejnym etapem będzie odebranie dokumentów, na podstawie których możesz dokonać wyrejestrowania pojazdu (pamiętaj, że będąc w urzędzie, musisz posiadać dowód osobisty, dowód rejestracyjny, tablice i potwierdzenie polisy).

Ostatnim już krokiem jest kontakt z ubezpieczycielem, który musi zostać powiadomiony o złomowaniu, ponieważ na podstawie tej informacji zakończy polisę.

Co jeszcze trzeba wiedzieć przed kasacją pojazdu?

W celu zezłomowania pojazdu musisz przedstawić dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu. Jeżeli jednak nie jesteś w posiadaniu tych dokumentów, niezbędne będzie odpowiednie zaświadczenie z wydziału komunikacji. Aby została wydana pozytywna decyzja pozwalająca ci na utylizację auta, musisz przedstawić w urzędzie oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego oraz dokument, który potwierdza, że jesteś właścicielem samochodu, np. umowę kupna-sprzedaży. W przypadku, gdy auto ma współwłaściciela, jego upoważnienie również będzie niezbędne.

Punkty oferujące złomowanie przyjmują pojazdy, które posiadają przynajmniej 90% masy zapisanej w dowodzie. Jeżeli warunek ten nie będzie spełniony, możesz mieć problem z utylizacją pojazdu.

W niektórych przypadkach prawo pozwala oddać na złom pojazd bez zgody właściciela. Taka sytuacja następuje po śmierci posiadacza samochodu. Jeżeli na mocy testamentu lub postanowienia sądu dostaniesz samochód w spadku, musisz przerejestrować go na siebie. Kolejnym krokiem będzie wyrejestrowanie i złomowanie. Jeżeli spadkobierców jest więcej, mogą upoważnić jedną osobę, która wykona wszelkie czynności skutkujące kasacją.

Co ważne, aby zezłomować auto, koniecznie trzeba posiadać jego ubezpieczenie OC. Jeżeli nie spełnimy tego warunku, to według prawa możemy dostać karę finansową, nawet jeżeli pojazd już dawno został zutylizowany. Pamiętaj, że od czasu złomowania ubezpieczonego samochodu masz prawo ubiegać się o zwrot nadpłaty składki ubezpieczeniowej.

Podsumowanie

Samochody nienadające się do użytku muszą zostać w legalny sposób zutylizowane. Nie dopuszczalne jest sprzedawanie ich na części czy porzucenie, które skutkuje degradacją środowiska. Nieodpowiedzialnym pomysłem jest również sprzedaż samochodu w złym stanie, ponieważ nowy nabywca może nieświadomie stwarzać zagrożenie na drodze.

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług stacji demontażu pojazdów. Po kasacji uzyskasz trzy kopie zaświadczenia, po jednej dla każdej ze stron. Ostatnią kopię jesteś zobowiązany dostarczyć do urzędu, w którym musisz dokonać wyrejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni. Pamiętaj, że samochód musi posiadać dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, numer VIN oraz kartę pojazdu jeżeli taka była wydana. Niezbędne jest też posiadanie ważnej polisy (po zezłomowaniu możesz ubiegać się o zwrot części ceny ubezpieczenia).

Komentarze