Na Józefowie wykonują nowatorskie zabiegiW Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym przeprowadzono pokazową operację wymiany zużytych elektrod w stymulatorach serca. Zabiegi te wykonywane są w lecznicy na Józefowie od roku w nowej sali hybrydowej. Nad wszystkimi operacjami czuwa prof. Andrzej Kutarski, światowej klasy kardiolog

Operacja wymiany zużytych elektrod w stymulatorach serca zakończona sukcesem. W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym odbył się pokazowy zabieg w nowej sali hybrydowej. Operację nadzorował światowej klasy kardiolog prof. Andrzej Kutarski. Pacjent, pan Kazimierz już kilka godzin po zabiegu odzyskał siły.

Zabieg polega na usunięciu starych, wrośniętych elektrod w układ sercowo-naczyniowy. Operację wykonuje się przezskórnie czyli bez otwierania klatki piersiowej – mówi prof. Andrzej Kutarski.

Jak tłumaczy dr Paweł Cholewiński, szef oddziału kardiochirurgii w lecznicy na Józefowie, elektrody powinno wymieniać się co 10-15 lat. Stara elektroda w sercu pacjenta może wywołać bardzo poważne problemy zdrowotne, a nawet doprowadzić do śmierci.

Do przeprowadzenia zabiegu niezbędne są nowoczesna sala i sprzęt medyczny. Zdaniem Krzysztofa Zająca, wiceprezesa lecznicy, takie warunki spełnia otwarta w zeszłym roku sala hybrydowa.

Wymianę zużytych elektrod w stymulatorach serca wykonuje się w Polsce ok. 1200 razy rocznie.

Więcej na temat sali hybrydowej, w której został przeprowadzony zabieg, dowiesz się tutaj.

Komentarze