Zapewnienie trwałości dziedzictwa historycznego regionu to najważniejszy cel statutowy Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Jego realizacja najczęściej kojarzy się z organizowaniem wystaw i innych muzealnych wydarzeń
Jednak najwięcej działań umożliwiających zabezpieczenie pamięci o dziejach ziemi zwoleńskiej i zamieszkujących ją ludziach, przeważnie odbywa się bez czujnych spojrzeń muzealnych gości. Mowa tu oczywiście o konserwacji zbiorów, bez której wiele cennych informacji o naszej spuściźnie zostałoby bezpowrotnie utraconych.
Szczególnie narażone na zniszczenie są zbiory archiwalne, będące zarazem źródłem największej ilości informacji o dawnych dziejach. Także w Muzeum w Zwoleniu znajdują się tego typu obiekty, które należało poddać kosztownym zabiegom konserwatorskim.
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Wspieranie działań muzealnych” oraz wsparciu Gminy Zwoleń, w latach 2023-2024 możliwa stała się realizacja zadania “Białe kruki z kolekcji Muzeum Regionalnego w Zwoleniu. Konserwacja zbioru najstarszych i najcenniejszych archiwaliów”. Kompleksowym pracom renowacyjnym poddawany jest zbiór 50 obiektów (ok. 3000 stron), datowanych od końca XVII stulecia do 1945 roku. Są to głównie akta miejskie i notarialne, ale możemy wśród nich odnaleźć również dokumenty prywatne, szczególnie ciekawe dla osobistych dociekań.
W tym roku zakonserwowana została większa część dokumentów (41 obiektów), które powróciły już do muzeum i czekają na digitalizację. W cyfrowej postaci zostaną udostępnione szerokiemu gronu odbiorców w repozytorium “Zwoleń w dokumencie”, do którego dostęp zawsze będzie bezpłatny.
Już teraz zachęcamy do zainteresowania się historią Zwolenia i zwoleniaków, zawartą na kartach różnych akt i pism.
Szczegółowe i najnowsze informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie internetowej muzeum.zwolen.pl oraz na Facebooku i Instagramie Muzeum.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.