Na wczorajszej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu radni nie zgodzili się na emisję obligacji o wartości 39,5 mln zł. Przyjęto natomiast projekt uchwały w sprawie dokonania zmian w Uchwale Budżetowej na 2018 rok, z wnioskami złożonymi przez Dariusza Wójcika, przewodniczącego klubu radnych PiS.
Najważniejszym tematem 3. nadzwyczajnej sesji był temat finansów Radomia i wyemitowanie przez miasto obligacji na kwotę ponad 39,5 miliona złotych. – To pieniądze potrzebne na sfinansowanie deficytu, który Rada Miejska właśnie w takiej wysokości zaplanowała w uchwale budżetowej przyjętej 30 stycznia tego roku. Wysoka elastyczność obligacji, oprocentowanie niższe niż w przypadku kredytów komercyjnych czy brak konieczności zabezpieczeń to argumenty, które przemawiają za tym rozwiązaniem – mówił prezydent Radosław Witkowski.
Po burzliwych obradach radni nie zgodzili się jednak na to rozwiązanie. – Wynagrodzenia w sferze budżetowej nie są zagrożone, i bardzo dobrze. Wiedzieliśmy o tym dobrze. Pracownicy byli wprowadzeni w błąd – stwierdził Dariusz Wójcik. – Projekt uchwały ws. budżetu ze stycznia tego roku, mówił, że deficyt zostanie pokryty z kredytu, a nie obligacjami. Zapis był zupełnie inny. Czy to więc nie jest tak panie prezydencie, że tego kredytu nie chcę panu nikt udzielić, w związku ze stanem finansów miasta? – pytał Karol Gutkowicz.
Projekt uchwały ws. emisji obligacji został przez radnych odrzucony. Przewodniczący Dariusz Wójcik złożył natomiast dwa wnioski. Pierwszy o wykreślenie punktu dot. zaciągnięcia kredytu krótkoterminowego, w rachunku bieżącym na pokrycie przejściowego deficytu budżetowego o wysokości 50 mln zł. Drugi o wykreślenie emisji obligacji komunalnych do wysokości 75 mln 853 tysięcy złotych i oba wnioski zostały przyjęte.
Źródło: radom24.pl