Radom: Nagroda św. Kazimierza przyznana



Ks. Edward Poniewierski otrzymał Nagrodę św. Kazimierza za rok 2016. Uroczystość jej wręczenia odbyła się w niedzielę w Resursie.

Nagroda św. Kazimierza wręczana jest podczas Kazików – święta patrona miasta. Jest przyznawana za propagowanie lokalnej tradycji i historii, za popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii Radomia, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury.
Nagrodę wręczył przewodniczący kapituły wiceprezydent Radomia, Karol Semik.

– W tym roku nominowani reprezentują różne działania i różne miejsca tych działań. Wzmacniają pozytywny wizerunek Radomia, za co wszystkim państwu bardzo dziękuję – powiedział Karol Semik.

Po długich obradach i tajnym głosowaniu – komisja wygrała laureata tegorocznej nagrody. Został nim ks. Edward Poniewierski.
Odbierając nagrodę laureat powiedział, że „postać św. Kazimierza wydobył z niepamięci pierwszy biskup radomski Edward Materski. Przez stulecia zapomnieliśmy o św. Kazimierzu. Dzięki niemu jest naszym patronem.”

– Jestem wdzięczny tym, którzy zdecydowali o przyznaniu mi nagrody. Ale też świadomy, jak wiele dobra dzieję się w Radomiu. Jak wiele ludzi jest zaangażowanych społecznie – powiedział ks. Poniewierski.

Laureat nagrody przeprowadził m.in. remont katedry oraz był wydawcą wielu publikacji książkowych o Radomiu.

Ks. prałat Edward Poniewierski pochodzi z Radomia. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1978. Od 2013 roku jest kanclerzem Kurii Diecezji Radomskiej.

W tym roku do nagrody komisja nominowała: Stanisława Kowalskiego (prezesa Stowarzyszenie Czerwiec 76′, współorganizatora obchodów 40. rocznicy protestu robotniczego w Radomiu w 1976r), Barbarę Łopytę (założycielkę portalu społecznościowego „Radom. Retrospekcja), ks. Edwarda Poniewierskiego, Łukasza Wykrotę (Radomskie Towarzystwo Retrocyklistów „Sprężyści”) oraz Stowarzyszenie „VADE MECUM” (działające przy VI LO im. J. Kochanowskiego, organizujące m.in. rekonstrukcje historyczne).

Przed uroczystością wręczenia nagrody odbył się IV Test Wiedzy o Radomiu. Walka była zacięta, nawet dogrywka nie wyłoniła zwycięzców. Dlatego też zdecydowano o przyznaniu pierwszego miejsca dwóm drużynom. Ostatecznie zwycięzcami zostały drużyny z Muzeum im. Jacka Malczewskiego i Bractwa Rowerowego.

Zwycięskie drużyny przekazały nagrody dla polskiego progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie.

Uroczystość w Resursie zakończył koncert dzieci i młodzieży z wileńskiego progimnazjum. Młodzi artyści przedstawili program o Kaziukach Wileńskich.

Komentarze