NAJDŁUŻSZE W TYM STULECIU ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA



W piątek, 27 lipca będziemy świadkami dwóch niezwykłych zjawisk astronomicznych. Kosmiczne przedstawienie zacznie całkowite zaćmienie Księżyca i towarzysząca mu feeria czerwonych barw. Następnie Mars znajdzie się w Wielkiej Opozycji. Tego nie można przegapić! Kolejne równie długie zaćmienie Srebrnego Globu wypadnie dopiero w 2123 roku.

– W porównaniu z poprzednim całkowitym zaćmieniem Księżyca, które odbyło się 3 lata temu w godzinach mało korzystnych do jego obserwacji, nadchodzące zaćmienie będzie miało swój przebieg w dogodnym dla większości terminie, czyli tuż po zachodzie Słońca – mówił Roman Bukowski, opiekun radomskiej Astrobazy.

– Ziemia zasłoni Słońce, a Księżyc wejdzie w strefę cienia. Słońce nie jest źródłem światła punktowym, lecz ma dużą powierzchnię i jest źródłem światła rozciągliwym. Wyróżniamy półcień i cień całkowity. Właśnie półcienie spowodują, że zobaczymy tarczę Księżyca w różnych barwach w kolorystyce czerwieni. Światło białe rozszczepia się na wiele kolorów. Atmosfera ziemska powoduje to, że nie wszystkie kolory jednakowo się uginają. Najbardziej uginają się odcienie niebieskiego, a najmniej czerwonego. Księżyc nie jest samoistnym źródłem światła, lecz podrapanym lusterkiem, dlatego do obserwacji zjawiska jego zaćmienia nie są potrzebne okulary ochronne, w przeciwieństwie do zaćmienia Słońca – tłumaczył fizyk Espedyt Wojaczek.

– Tego samego dnia zaraz po zaćmieniu będziemy mogli podziwiać Wielką Opozycje Marsa. Ostatnia taka opozycja miała miejsce 15 lat temu. Warto również zaznaczyć, że Mars znajdzie się stosunkowo blisko Księżyca, co powoduje, że na nocnym niebie obejrzymy jednocześnie koniunkcję tych obiektów – dodał Roman Bukowski.

Zjawiska całkowitego zaćmienie Księżyca, które potrwa 1 godzinę 43 minuty i Wielkiej Opozycji Marsa zajdą 27.07.2018 r. 

Początek zaćmienia półcieniowego – godzina 19:13 czasu polskiego. Maksymalna faza zaćmienia 100% – godzina 22:22 czasu polskiego.

Komentarze



CLOSE
CLOSE