Najlepsze mazowieckie smakołyki wybrane!



Pstrąg po jabłonowsku, olej makowy, sernik bio, powidła słubickie, miód wierzbowo-mniszkowy czy nalewka długowieczności – to tylko niektóre produkty, które zyskały uznanie kapituły tegorocznej, jedenastej już edycji konkursu o Laur Marszałka. Spośród 144 zgłoszonych smakołyków zaszczytny tytuł otrzymało 16. Przyznano też 12 wyróżnień.

– To niesamowite jak wiele tajemnic kulinarnych kryje nasz region. Co roku producenci zgłaszają do konkursu nowe, ciekawe produkty i szukają pomysłów na kolejne. Inspiracją są nie tylko tradycyjne receptury, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest też wiele dań, które powstają na bazie autorskich przepisów. I to nas bardzo cieszy, bo świadczy nie tylko o ogromnym szacunku producentów do mazowieckiej tradycji. Ale też pokazuje, że zdrowa żywność zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów – mówił marszałek Adam Struzik.

W konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane. W tegorocznej edycji konkursu rywalizowały 144 produkty, z których komisja konkursowa wybrała 28 najlepszych. Laur Marszałka otrzymało 16, a 12 wyróżniono.

W jedenastu dotychczasowych edycjach konkursu o Laur Marszałka spośród 1094 zgłoszonych produktów nagrodzono już blisko 170 smakołyków z Mazowsza. W ubiegłym roku komisję konkursową zachwyciły m.in. pączki BIO, kiełbasa krucha, faszerowany szczupak znad Plewki, chrzan na occie jabłkowym czy syrop z pigwowca.

XI Edycja Lauru Marszałka – nagrodzone produkty

PRODUCENCI RYNKOWI

wyroby piekarnicze – CHLEB ŻYTNI Z ZIARNEM, Piekarnia Hanna Milewska z Sońska (pow. ciechanowski);

Chleb żytni z ziarnem jest smaczny, zdrowy i cieszy się dużą popularnością wśród lokalnej społeczności. Otrzymał już I nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” – Poświętne 2017. Powstaje na bazie mąki pochodzącej z lokalnych młynów, a jego produkcja oparta jest na tradycyjnej metodzie wytwarzania ciasta żytniego. W smaku jest lekko kwaśny. Wyróżnia się mocno zrumienioną i popękaną skórką oraz ciemnym kolorem miękiszu wypełnionego ziarnami.

wyroby cukiernicze – SERNIK BIO, Piekarnia Gzik z Sochaczewa;

Sernik bio to delikatne, puszyste ciasto o kremowej konsystencji i jedwabistym smaku. Jest produktem ekologicznym, tradycyjnym i w 100 proc. naturalnym. Surowce bio do jego produkcji pochodzą od ekologicznych producentów. Sernik powstaje na bazie rodzinnej receptury, a tradycja jego wypiekania sięga już 50 lat.

wyroby cukiernicze (wyróżnienie) – SERNICZEK KRAKOWSKI, Natural Sweet Good Sp. z o.o. sp. k. z Żuromina;

Serniczek krakowski zrobiony jest na wzór greckiego rarytasu, przygotowywanego dawniej dla zwycięzców igrzysk olimpijskich. To puszyste ciasto tworzy niezwykle delikatna masa serowa z dodatkiem namoczonych rodzynek oraz soku z cytryny, który nadaje wypiekowi niesamowity aromat oraz konsystencję. Całość rozłożona jest na kruchym maślanym spodzie.

przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego – SZYNKA Z NOGĄ, Wyrób Wędlin Tradycyjnych Adam Węgłowski z Karniewa (pow. makowski);

Szynka z nogą to specjalność firmy. Surowe mięso jest marynowane przez dwa tygodnie w specjalnej zalewie z dodatkiem przypraw, a do wędzenia wykorzystywany jest dym z drzew liściastych, np. olchy. Dzięki temu szynka zyskuje nie tylko brązowy kolor, ale też wyjątkowy smak. Produkt wyróżnia się kruchością i zapachem użytych do jej przyrządzenia przypraw.

przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego (wyróżnienie) – BOCZEK FASZEROWANY, Zakład Usługowo-Produkcyjny WESART – Artur Zarzycki ze Skołatowa (pow. płoński);

Boczek faszerowany powstaje przez zrolowanie boczku z farszem z mielonej łopatki wieprzowej, czosnku, majeranku, soli i pieprzu. Zanim jednak otrzymamy produkt finalny, natarty przyprawami boczek przechowywany jest przez dobę w lodówce. Dopiero po tym czasie jest faszerowany i przez ok. 2,5 godziny wolno gotowany w temperaturze 80 st. C. Do jego produkcji wykorzystywane jest mięso pochodzące od świń hodowanych w sposób tradycyjny, karmionych naturalnymi paszami.

przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego (wyróżnienie) – BEKON, Wędliny Domowe – Wyroby własne ELPAK Jacek Elis z Pilawy;

Bekon to pachnąca, aromatyczna, a jednocześnie delikatna w smaku wędzonka wieprzowa otrzymana ze specjalnie przygotowanego schabu wieprzowego bez kości z odrobiną tłuszczu i częścią boczku. Mięso pekluje się w sposób tradycyjny w specjalnie przygotowanej solance z dodatkiem przypraw naturalnych i ziół, a następnie wędzi. To właśnie w trakcie procesu wędzenia bekon dojrzewa, nabiera swojego charakterystycznego smaku i aromatu. Najlepiej smakuje krojony w cienkie prawie przezroczyste plasterki. Bekon jest także produktem wpisanym do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza.

ryby i przetwory rybne – PSTRĄG PO JABŁONOWSKU, Dom Weselny EDEN w Suchocinie (pow. legionowski);

Pstrąg po jabłonowsku to danie, które swoim gościom oferuje Dom Weselny Eden w Suchocinie, kultywując tym samym tradycje gminy Jabłonna związane z rybołówstwem. Sekretem potrawy jest farsz. Po wypatroszeniu ryby mięso jest drobno mielone z namoczoną mlekiem bułką i cebulką, a następnie doprawiane według smaku i mieszane z jajkiem i natką pietruszki. Wypatroszona ryba napełniana jest farszem, zawijana w gazę i gotowana na małym ogniu około 10 minut. Po ugotowaniu pstrąg jest zalewany galaretą.

produkty mleczarskie – SER PODPUSZCZKOWY Z ŻURAWINĄ I ZIOŁAMI PROWANSALSKIMI, Sery Cieciszewskie Kamil Świderski z Cieciszewa (pow. piaseczyński);

Ser podpuszczkowy z żurawiną i ziołami prowansalskimi to ser na bazie naturalnej podpuszczki. Mleko do jego produkcji pochodzi od krów karmionych w sposób tradycyjny – w sezonie na pastwisku, a zimą sianem i paszą dla krów. To ten rodzaj sera, który doskonale nadaje się do wędzenia, grillowania i zapiekania. Jest też idealnym dodatkiem zarówno do sałatek, jak i na kanapkę, a nawet do dań głównych, np. roladek mięsnych. Ser wpisany jest do grona Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza, a jego walory smakowe doceniono również podczas etapu okręgowego Mazowieckiego Konkursu Serów Zagrodowych, gdzie zajął II miejsce.

owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego – OLEJ MAKOWY Z TŁOCZNI NIWKI, PHU Agata Łupina z Niwek (pow. zwoleński);

Olej makowy z tłoczni Niwki jest klarowny i przejrzysty, tłoczony na zimno. To olej o jasnej słomkowej barwie, delikatnym orzechowym smaku i specyficznym zapachu nasion maku. Regularnie spożywany (1-2 łyżek dziennie) poprawia wygląd i elastyczność naszej skóry. Jest idealny do skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Dodatkowo ma działanie wyszczuplające i wspomagające redukcję cellulitu. Regularnie wmasowywany w różne partie ciała na pewno przyniesie efekty. Z uwagi na swoje właściwości może być stosowany jako dodatek do odżywek i masek do włosów.

owoce, warzywa, przetwory owocowe i warzywne, produkty pochodzenia roślinnego (wyróżnienie) – OGÓRKI KISZONE ZE STASINEGO LASU, Gospodarstwo Rolne Stanisław Nalewajek ze Stasiego Lasu (pow. legionowski);

Ogórki kiszone ze Stasinego Lasu są produktem w całości pozyskiwanym z ogórków gruntowych, uprawianych we własnym gospodarstwie rolnym. Odpowiednia technologia uprawy oparta na własnym doświadczeniu pozwala otrzymać warzywo charakteryzujące się właściwą jędrnością, aromatem i co najważniejsze – smakiem.
Do kiszenia wykorzystywane są zdrowe i jędrne ogórki zbierane rano, przed południem. Dokładnie umyte wkładane są warstwami do beczek i przekładane przyprawami. Następnie całość zalewana jest wodą o odpowiednim nasoleniu. Ważnym elementem jest zapewnienie mikroklimatu podczas okresu fermentacji i przechowalnictwa.

miody – MIÓD NEKTAROWY GRYCZANY, Pasieka Murawscy Łukasz Murawski z Wolanowa (pow. radomski);

Miód nektarowy gryczany to miód płynny w kolorze gorzkiej czekolady. Po skrystalizowaniu brązowy, o słodko-ostrym smaku i zapachu kwiatu gryki. Jest to miód o najwyższym poziomie właściwości antybiotycznych pośród miodów pozyskiwanych w Polsce. Świeży miód gryczany zawiera bardzo dużo rutyny i żelaza. Miód wytwarzany jest w pasiece wędrownej, a pszczoły wywożone są na plantacje gryki w regionie południowego Mazowsza. W rodzinnej pasiece Murawskich miód gryczany wytwarzany jest od wielu lat i zdążył już zdobyć wiele nagród, m.in. Laur LGD „Razem dla Radomki” w konkursie na Najlepsze Produkty Tradycyjne i Lokalne południowego Mazowsza w 2017 r. w kategorii: miody, napoje i inne produkty.

miody (wyróżnienie) – MIÓD WIELOKWIATOWY Z LIOFILIZOWANĄ PORZECZKĄ, Miodziarze Sp. z o.o. (Pasieka rodziny Sadowskich) z Białej (pow. płocki);

Miód wielokwiatowy z dodatkiem mielonej liofilizowanej porzeczki łączy słodki, charakterystyczny smak naturalnego miodu wielokwiatowego z intensywnym kwaskowatym smakiem porzeczki. Czarna porzeczka nadaje produktowi również wyjątkowy jaskrawy kolor oraz owocowy aromat. Procesy kremowania miodu oraz liofilizacji czarnej porzeczki zapewniają zachowanie 100 proc. właściwości odżywczych i zdrowotnych. Kremowa i gęsta konsystencja miodu jest efektem intensywnego mieszania.

Źródło: mazovia.pl

Komentarze