Nauka pływania – jak się za nią zabrać?



Im więcej czasu przebywamy nad wodą, tym bardziej jesteśmy świadomi, jak ważna jest umiejętność pływania. Nawet jeśli nie planujemy pływać na otwartych zbiornikach wodnych, warto wiedzieć, jak zachować się nad wodą i co zrobić, gdy niespodziewanie do niej wpadniemy. Z tego powodu, nie tylko małe dzieci chodzą na zajęcia nauki pływania. Coraz więcej, starszej młodzieży i dorosłych, zapisuje się na takie kursy. Umiejętność pływania jest przydatna, tym bardziej, że wiele osób chętnie spędza czas nad jeziorem czy morzem.

Od czego powinniśmy zacząć?

Ważna jest już sama decyzja, że chcemy, aby nasze dziecko umiało pływać. Poza tym, przykład idzie z góry. Jeśli sami też nie posiadamy tej umiejętności, powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej nauce dla dorosłych. Na początek warto przejrzeć oferty pływalni, które znajdują się w naszej okolicy. Zobaczyć, czy proponują one takie kursy, w jakich grupach, w jakich godzinach i w jakiej cenie. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy również zapytać innych, którzy już brali udział w takiej nauce pływania, czy byli zadowoleni i w jaki sposób były prowadzone zajęcia. Oczywiście musimy wybrać grupę początkujących. Na pierwszych zajęciach będziemy mieli oswajanie z wodą, swobodne unoszenie się, jak i pływanie ze specjalnymi deskami czy makaronami. Dopiero później zaczniemy poznawać techniki pływania. Na początek ważne jest, abyśmy nie bali się samego wejścia do wody.

Co może się przydać na pierwszych zajęciach?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że taka nauka pływania może przebiegać w różny sposób. Będą dzieci, które od razu wejdą do wody i nie będą potrzebowały oswojenia się z nią. Ale może się okazać, że u naszego dziecka to wszystko będzie przebiegało wolniej. Na początek może siedzieć na brzegu basenu i zanurzać tylko nogi. Ważne jest, aby dać mu czas i nie popędzać, bo wówczas możemy je zniechęcić. Nie tylko do samych zajęć, ale ogólnie do pływania. Oczywiście, żebyśmy mogli wziąć udział w takich zajęciach, musimy zakupić strój kąpielowy, klapki i ręcznik. Przyda się również czepek, który z jednej strony będzie osłaniał włosy przed nadmiernym zamoczeniem, a z drugiej sprawi, że instruktorowi łatwiej będzie zapamiętać dziecko i zauważyć je wśród innych. Jeśli nasza pociecha nie lubi, gdy woda wlatuje jej do oczu, to koniecznie musimy kupić okulary do pływania. Przy ćwiczeniach związanych z zanurzeniem, może przeszkadzać woda wpływająca do nosa i uszu – wówczas sprawdzą się noski i zatyczki pływackie.

Istotne będzie systematyczne chodzenie

Poza tymi akcesoriami do pływania, które zostały wymienione wyżej i które sami będziemy musieli nabyć, resztę nasze dziecko będzie otrzymywało podczas zajęć. Początkowe lekcje pływania odbywać się będą przy użyciu specjalnych desek lub makaronów, a może nawet pływaczek, jeśli nasze dziecko będzie tego potrzebowało. Później te dodatkowe elementy będą odkładane, a coraz większy dystans dzieci będą przepływały samodzielne. Przy nauce pływania, niezwykle ważna jest systematyczność i regularne chodzenie na zajęcia. Im częściej nasze dziecko będzie brało w nich udział, tym bardziej będzie się oswajać z wodą i tym swobodniej będzie się w niej czuło.

Komentarze



CLOSE
CLOSE