Naukobus przyjechał do Iłży!



Do Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Iłży przyjechał Naukobus z eksponatami z Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie pod okiem edukatorów przez dwa dni będą mogli poeksperymentować za pomocą specjalnych przedmiotów i urządzeń. Szkoła w Iłży jest pierwszym tegorocznym przystankiem na mapie podróży Naukobusa– projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz CNK.

To już trzecia edycja Naukobusa- projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Jest to wystawa interaktywna, która przyjeżdża do miejscowości mających poniżej 130 tys. mieszkańców. – Celem projektu jest zaszczepienie w dzieciach chęci poznawania świata w trochę inny sposób niż w szkole. Nie przez książki czy zeszyty, lecz przez naoczne doświadczenie pewnych zjawisk oraz samej nauki przedmiotów ścisłych takich jak matematyka, fizyka czy biologia – tłumaczy Katarzyna Czarnocka, edukator w Centrum Nauki Kopernik.

Wystawa zawiera 18 interaktywnych eksponatów m.in. kulę plazmową, człowieka-układankę czy plansze z zagadkami logicznymi. – Bardzo podobają mi się wszystkie eksponaty, ale najbardziej ciekawi mnie kula plazmowa. Przy dotknięciu jej palcami przechodzą przez nią pioruny – opisuje Julia z 5 klasy PSP w Iłży.

Naukobus podróżuje po Polsce od 2017 roku. Pojazd z interaktywną wystawą przyjechał w tym roku do powiatu radomskiego z inicjatywy wicemarszałka Senatu RP Adama Bielana. – Polska jest jedna i wszystkie dzieci niezależnie od tego gdzie mieszkają powinny mieć taki sam dostęp do nauki. W Warszawie działa świetne Centrum Nauki Kopernik, dlatego z inicjatywy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z CNK podróżuje Nukobus po rozmaitych miejscowościach. Przez dwa dni pracownicy Centrum poprzez eksperymenty będą zachęcać dzieci do zainteresowania się nauką. Być może któreś z nich zostanie kiedyś słynnym naukowcem – mówi wicemarszałek Adam Bielan.

– Bardzo się cieszę, że Naukobus przyjechał do Iłży, i że udało się nam tak szybko wszystko skoordynować. Jestem zwolennikiem nauki przez zabawę. Każda niekonwencjonalna forma nauczania jest wskazana. Chcemy wkładać jak najwięcej energii, aby dzieci mogły się rozwijać na terenie gminy Iłża – podsumował burmistrz Iłży Przemysław Burek.

Drugim projektem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik jest Planetobus, czyli mobilne planetarium. Planetobus w dniach 4-5 marca br. odwiedzi gminę Gózd.

Komentarze



CLOSE
CLOSE