„Nie bądźmy miastem warchołów!” – apel o wybudowanie pomnika Radomskiego Czerwca ’76



Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76 zaapelowało do władz naszego miasta oraz innych organizacji o pomoc w budowie pomnika Radomskiego Czerwca ’76. – Uważam, że po 43 latach jest to wstyd, że Radom nie ma pomnika upamiętniającego czerwcowe wydarzenia. Radom ma być dumny, czy nadal ma być miastem warchołów?”. Czas najwyższy, aby władze i społeczność podjęła jednomyślną decyzję o pomocy Komitetowi Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca ’76 – mówił Stanisław Kowalski Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika.

Apel o wszechstronną pomoc w budowie pomnika został skierowany z ramienia Komitetu Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca ’76 do władz samorządowych Radomia, Urzędu ds. Kombatantów, IPN Organizacji Związkowych NSSZ „Solidarność” oraz do wszystkich, którym bliski jest Radom. – Od bohaterskiego zrywu mieszkańców Radomia w czerwcu 1976 roku upłynęło ponad 40 lat, z tego 30 w wolnej już Polsce. W tym czasie wszystkie miasta, w których doszło do zrywów wolnościowych, poza Radomiem, upamiętniły te wydarzenia wspaniałymi pomnikami. (…) Zanim Rada Miasta podejmie uchwałę o wzniesieniu i lokalizacji pomnika – tę ostatnią trzeba ustalić. Nie przesądzając o ostatecznej lokalizacji, zwrócić należy jednak uwagę, że warunków tych na pewno nie spełnia skrzyżowanie ulic Stefana Żeromskiego i 25 Czerwca – mówił Stanisław Kowalski Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76.

– Będziemy się strać, aby apel trafił do prezydenta Radosława Witkowskiego oraz radnych. Uważam, że każdemu obywatelowi powinno zależeć na wybudowanie w zgodzie pomnika Radomskiego Czerwca. Każdy, a przede wszystkim władze naszego miasta powinny wziąć na siebie obowiązek wybudowania pomnika. Uważam, że po 43 latach jest to wstyd, że Radom nie ma pomnika upamiętniającego czerwcowe wydarzenia. Radom ma być dumny, czy nadal ma być miastem warchołów?”. Czas najwyższy, aby władze i społeczność podjęła jednomyślną decyzję o pomocy Komitetowi Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca ’76 – dodał Stanisław Kowalski.

Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76 zaproponowało wybudowanie pomnika w innym miejscu, związanym z czerwcowymi wydarzeniami, czyli skwer przy ulicy Zbigniewa Romaszewskiego. Pomnik miałby powstać według projektu wyłonionego w konkursie urbanistyczno-architektonicznym. – Oprócz upamiętnienia czerwcowych wydarzeń pomnik powinien posiadać walory artystyczne. Jeżeli pamięcią o Radomiu chcemy zainteresować nie tylko lokalną społeczność, ale także całą Polskę to musi to być interesująca rzeźba. Współczesna rzeźba potrafi przyciągnąć ludzi z całego kraju – stwierdził prof. Stanisław Zbigniew Kamieński, wykładowca UTH w Radomiu.

Warunkiem powstania pomnika na skwerze przy ulicy Zbigniewa Romaszewskiego jest uzyskanie zgody od środowiska radomskiego w tym zgody Dyrekcji Lasów Państwowych, którą to już wstępnie Komitet uzyskał.

Komentarze