„Nie hejtuję – reaguję”



Około ośmiuset uczniów ze szkół podstawowych i średnich wzięło udział w konferencji inaugurującej kampanię edukacyjno-informacyjną „Nie hejtuję – reaguję”. Organizatorem akcji jest Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu

Co jest celem kampanii mówi mł. insp. Agnieszka Guza, Naczelnik Wydziału Prewencji:

Promowanie postaw równości, tolerancji, walka ze stereotypami. Chcemy by społeczeństwo było wolne od uprzedzeń, aby środowisko szkolne było bezpieczne, było otwarte na odmienność i było tolerancyjne.

Konferencja odbyła się na Auli Głównej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego. Jakie działania podczas trwania kampanii „Nie hejtuję – reaguję” podejmie uczelnia mówi dziekan dr hab. Joanna Smarż:

Przeprowadzimy badania wśród nauczycieli, wśród uczniów na terenie województwa mazowieckiego, opracujemy w formie raportu i przedstawimy wyniki tych badań. Będziemy też opracowywali monografię na temat tolerancji, a także bezpieczeństwa i problemów z tym związanych.

Jakie działania powinni podjąć młodzi ludzie, aby nie rozprzestrzeniać zachowań związanych z hejtem mówi socjolog dr Maria Gagacka, z Wydziału Prawa i Administracji, Katedra Nauk o Państwie i Polityce Społecznej:

Jeden projekt nasz nie naprawi całego świata, ale jeśli skłoni każdego z nich do tego żeby,  zanim podejmą jakieś działanie, chwilę pomyśleli, postawili się na miejscu takiej osoby, przewidzieli skutki. Jeśli w co drugim zachowaniu taki mechanizm się pojawi to już będzie dobrze. Absolutnie nie możemy ich pozostawić samych, ponieważ bez pomocy sobie nie poradzą.

Jak młodzież postrzega hejt mówiła uczennica z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Myśliszewicach biorąca udział w konferencji:

Ludzie bardzo oceniają innych i myślą o nich z wyglądu, a w środku ludzie są zupełnie inni. Hejt jest niepotrzebny i nieprawdziwy. Każdy człowiek jest inny i każdy jest na swój sposób też wyjątkowy.

 

Kampania edukacyjno-informacyjna „Nie hejtuję – reaguję” będzie prowadzona w kilku etapach do końca czerwca 2024 roku.

Komentarze