nie tylko DLA KOBIET – koncertRadomska Orkiestra Kameralna w najbliższą sobotę zaprasza na koncert „nie tylko DLA KOBIET”

„Muzyka jest jak kobieta: stworzona po to, by jej słuchano i zachwycano się jej pięknem” – napisał Sebastian Post. Radomska Orkiestra Kameralna wychodząc naprzeciw tym słowom na koncert „Nie tylko DLA KOBIET”. Piękno muzyki zachwyci wszystkich jej wielbicieli, nie tylko kobiety.

Koncert „nie tylko DLA KOBIET” jest kolejną odsłoną cyklu Poznaj swoją orkiestrę. Tym razem w roli solisty wystąpi wiolonczelista Radomskiej Orkiestry Kameralnej Szymon Krzemień. Szymon Krzemień – urodził się w Krakowie. Studia muzyczne ukończył na Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. A. Orkisza, związany z Radomską Orkiestrą Kameralną od 10 lat. Jest nauczycielem w szkole muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie oraz prowadzącym grupy wiolonczel w lubelskiej filharmonii. Założyciel Agencji Koncertów Nietypowych AKNE. W 2009 roku zorganizował koncert w 100 – lecie śmierci Mieczysława Karłowicza „Karłowicz in Memoriam”, który miał miejsce w schronisku górskim „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej w Tatrach.

Na scenie będziemy mogli także zobaczyć Filipa Krzeszowca. Ten młody, utalentowany wiolonczelista urodził się w 2004 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat w klasie prof. Pawła Głombika, a kontynuował u Adama Krzeszowca. Swoje umiejętności doskonalił na kursach muzycznych w Krośnie i Lusławicach u profesorów Kazimierza Michalika, Stanisława Firleja, Roberto Trainini, Alexandra Geberta, Matsa Lidstroma, Tomasza Lisieckiego i Anny Banaś. Obecnie uczy się pod kierunkiem Arkadiusza Dobrowolskiego w POSM II stopnia Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Podczas koncertu będziemy mogli usłyszeć m.in. słynne Wariacje rococo na wiolonczelę i orkiestrę Piotra Czajkowskiego (1876/77), które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych utworów z literatury wiolonczelowej. Dzieło inspirowane jest muzyką dawnych epok, choć sam temat ma charakter stylizowany, stanowiąc wyłączną inwencję kompozytora. W siedmiu błyskotliwych ogniwach słyszymy genialne wyczucie melodyczne i kolorystyczne kompozytora, który w mistrzowski sposób łączy wirtuozerię i piękną barwę instrumentu solowego z nienachalnym brzmieniem orkiestry, wdzięczny i taneczny styl klasyczny przeplatając subtelnie lirycznym rosyjskim zaśpiewem. Ponadto ze sceny zabrzmi również Pieces en concert for cello and strings Françoisa Couperina oraz Sinfonia No 1 C-dur oraz No 3 e-moll Felixa Mendelssohna.

 

Wykonawcy:

Szymon Krzemień – wiolonczela,
Filip Krzeszowiec – wiolonczela,
Radomska Orkiestra Kameralna

W programie:

François Couperin – Pieces en concert for cello and strings,
Piotr Czajkowski – Wariacje rococo na wiolonczelę i orkiestrę,
Felix Mendelssohn – Sinfonia No 1 C-dur oraz No 3 e-moll.

 

Koncert odbędzie się w sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej w sobotę, 6 marca. Początek o godz. 18. Impreza jest biletowana.

Komentarze