Nie tylko Radom! Stowarzyszenie KAS rusza w Powiat!



Od kilkunastu miesięcy Stowarzyszenie Kombinat Aktywności Społecznej alarmuje opinię publiczną o pogarszającej się w dramatycznie szybkim tempie, kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w Radomiu. Ale – jak łatwo się domyślić – problem ten dotyczy nie tylko Radomia

Dlatego organizacja rusza dalej ze swoją inicjatywą, obejmując działaniem gminy powiatu radomskiego, i już dziś zaprasza wszystkich zainteresowanych na pierwsze spotkanie – 7 lutego 2023 roku – w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Radomiu od godz. 10.

Jak to było w Radomiu?

Dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców Radomia nie skończyło się tylko “na gadaniu”, ale także na konkretach: ostatnie miesiące zaowocowały powołaniem zespołu partycypacyjnego, który m.in. przeprowadził badania ankietowe w radomskich szkołach, opracował publicznie dostępną, szczegółową diagnozę środowiska lokalnego, zarys działań oddolnych w ramach Obywatelskiego Programu Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży oraz mocno przyczynił się do powstania Punktu Informacyjno – Edukacyjnego na terenie Radomia. Korzystając z tych doświadczeń, chcemy ruszyć dalej i przekonać się o tym jak wygląda realna skala problemu w gminach mieszczących się w granicach powiatu radomskiego – mówi Agnieszka Sekulska, Prezeska Stowarzyszenia KAS Kombinat Aktywności Społecznej w Radomiu.

Podjęcie tych działań w powiecie radomskim jest możliwe dzięki pozyskaniu przez Stowarzyszenie KAS Kombinat Aktywności Społecznej dofinansowania w ramach Programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny” – finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.

Dzieci desperacko szukają ucieczki

Skala problemu zaburzeń psychicznych i emocjonalnych nastolatków jest niebagatelna – i niestety z roku na rok coraz gorsza. Według najnowszych informacji Komendy Głównej Policji, w 2021 roku doszło do ponad 2000 prób samobójczych nastolatków. 150 z nich zakończyło się zgonem. To kolejny, zwyżkowy rok, a sytuacja robi się coraz poważniejsza, co pokazuje poniższy wykres:

 

Spotkanie informacyjne – po co i dla kogo?

Spotkanie informacyjne ma charakter otwarty i jest skierowane nie tylko do środowisk z powiatu radomskiego, które na co dzień – pośrednio lub bezpośrednio – mierzą się z problemem zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży: m.in. lekarzy, ekspertów, psychologów, organizacji pozarządowych, aktywistów, pedagogów, nauczycieli, ale także rodziców i wszystkich, którym dla których problem jest ważny.

Podczas spotkania Stowarzyszenie Kombinat Aktywności Społecznej zaprezentuje założenia swojej inicjatywy, której celem jest m.in.:

  • powołanie spośród przedstawicieli poszczególnych gmin zespołu partycypacyjnego ds. opracowania Programu Promocji Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Powiecie Radomskim
  • przeprowadzenie badań ankietowych oraz opracowanie diagnozy środowiska lokalnego, aby poznać prawdziwą skalę problemu na terenie powiatu radomskiego,
  • wypracowanie oddolnych propozycji działań na rzecz promocji i profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży,
  • psychoedukacja dzieci i młodzieży oraz zwiększanie świadomości mieszkańców na temat dostępnych form wsparcia

Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie KAS Kombinat Aktywności Społecznej w Radomiu oraz Starostwo Powiatowe w Radomiu. Spotkanie jest częścią projektu pn. „Obywatelski Program z zakresu promocji zdrowia psychicznego”, który finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

W przypadku pytań lub wątpliwości, Stowarzyszenie zachęca do kontaktu pod numerem telefonu: 882 777 067 lub mailem: biuro@stowarzyszeniekas.pl

„Jesteśmy przekonani, że działając wspólnie, możemy choćby w najmniejszym stopniu, przyczynić się do pomocy osobom, które naprawdę jej potrzebują”

Prace nad programem honorowym patronatem objął Pan Waldemar Trelka Starosta Powiatu Radomskiego.

Do współpracy zaprasza Philipp Zalewski
psychologiczneinfo.pl | tel. 533 424 303

Komentarze