full screen background image

Nie tylko Walentynkami człowiek żyje… – akcja MBPWielkimi krokami zbliża się Święto Zakochanych, a wraz z nim walentynkowe szaleństwo. Na przekór miłosnej idei, która zakłada, że „do tanga trzeba dwojga”, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu zaplanowała na przyszły tydzień wiele interesujących wydarzeń nie tylko dla par. W harmonogramie MBP znalazły się m.in. zajęcia literackie „O przyjaźni dusz”, warsztaty z edukacji finansowej dla uczniów szkół średnich czy wernisaż wystawy studentów UTH. 

– W przyszłym tygodniu pewnie połowa ludzkości obchodzić będzie Święto Zakochanych i już powoli wokół nas zaczyna się walentynkowe szaleństwo… Ale Biblioteka wraz filiami ma kilka ciekawych propozycji dla wszystkich, nie tylko dla tych posiadających swoją drugą połówkę – mówi Ilona Michalska-Masiarz, kierownik Działu Promocji Książki i Biblioteki MBP w Radomiu.

12 lutego, godz. 11.40 – Warsztaty z edukacji finansowej dla uczniów szkół średnich

Warsztaty prowadzi Lidia Krzyżyk-Chrząstek, trener edukacji finansowej. Podczas warsztatów młodzież uczy się, jak zarządzać własnymi pieniędzmi i mieć odpowiedni stosunek do wartości pieniądza.

Filia nr 1, ul. Osiedlowa 9

12 lutego 2019 r., godz. 17.00 – otwarcie wystawy Synteza addytywna

Synteza addytywna to zjawisko mieszania barw poprzez sumowanie wiązek światła widzialnego różnych długości. Łączenie barw, jak i łączenie idei z wiedzą prowadzą do powstania dzieł artystycznych. Na wystawie zaprezentowane zostaną najlepsze tegoroczne prace studentów Wydziału Sztuki UTH w Radomiu (kierunki Sztuka Mediów i Edukacja Wizualna I i II st. oraz Grafika I st.). Prace zostały wykonane podczas zajęć z fotografii cyfrowej, fotografii analogowej oraz multimediów.

Autorzy: Katarzyna Bankiewicz, Aleksandra Kuleta, Diana Yevstratenko, Sofiya Aktsisiuk, Dorota Dąbrowska, Kinga Hernik, Wanda Gotkiewicz, Mateusz Kaszuba, Piotr Sierpiński, Sofiia Zelinska, Kacper Ciesielski, Rafał Klepacz, Magdalena Nawara, Daniela Slavova, Natalia Olszowy, Zuzanna Kotala, Katarzyna Stopka, Paweł Woźniak, Michał Bożek, Paulina Dróżdż, Maria Kosińska, Malwina Lament, Iryna Rychkova, Monika Banasik, Paulina Panuś, Natalia Prawda, Dawid Trześniewski, Kamil Wasiel.

Kurator: Ludmiła Ovsiienko

Filia nr 6, ul. Kusocińskiego 13

14 lutego, godz. 10.00 – O przyjaźni dusz

– zajęcia literackie oparte na książkach Rafała Kosika „Amelia i Kuba: godzina duchów” oraz „Kuba i Amelia: godzina duchów”, zorganizowane w ramach cyklu Pokój Pełen Opowieści. Prowadzenie: Dorota Kowalik-Nienartowicz.

Filia nr 16, ul. Barycka 2

15 i 22 lutego, godz. 16.00 – Klub Gier Planszowych

Filia nr 1, ul. Osiedlowa 9 oraz 15 lutego, godz. 17:00 – filii nr 6, ul. Kusocińskiego 13

16 lutego, godz. 12.00 – Od pierwszego słowa – kolejna odsłona warsztatów literackich prowadzonych przez Karolinę Tkaczyk

Filia nr 2, ul. Zientarskiego 1A

16 lutego, godz. 13.00 – Spacer Literacki z MBP

Spacery Literackie to cykl, dzięki któremu radomianie poznają bliżej nie tylko miasto, ale szczególnie autorów wywodzących się z niego i tworzących w nim. – We wrześniu 2018 roku zaproponowaliśmy Państwu nowy sposób na poznawanie literatury – poprzez pisarzy związanych z naszym miastem i poprzez miejsca związane z tymi pisarzami. Wędrujemy po ulicach dobrze znanych, ale niekoniecznie kojarzonych z daną osobą. Zaglądamy do tych zakamarków Radomia, które czasami w nieoczywisty sposób świadczą o obecności pisarza i jego rodziny w mieście. Pierwszy był spacer literacki śladami rodziny Gombrowiczów. Następnie przypominaliśmy sobie sylwetkę Walerego Przyborowskiego. Na trzeci spacer poszliśmy, aby przypomnieć sobie Bernarda Gotfryda. Na czwartą przechadzkę, zatytułowaną Wczorajsza młodość, prowadzącą do miejsc związanych z Elżbietą Jackiewiczową, zapraszamy 16 lutego. Spotykamy się o godz. 13.00 na rogu ul. Żeromskiego i 25 Czerwca przy salonie Orange. Wypatrujcie Państwo żółtego lizaka Spacerów Literackich – opisuje Ilona Michalska-Masiarz.

Elżbieta Jackiewiczowa to niezapomniana nauczycielka liceum „Kochanowskiego”, która heroicznie wzięła na siebie ciężar dyrektorowania tajnym kompletom w tej szkole po tragicznej śmierci swoich kolegów, pisarka szczególnie zasłużona dla Radomia powieścią „Pokolenie Teresy” opowiadającą o mieście, o tajnym nauczaniu i o młodzieży w czasie okupacji.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Komentarze