full screen background image

„Niespodziewany Początek Jesieni” w Orońsku: PortugaliaImpreza plenerowa pn. „Niespodziewany Początek Jesieni” po raz siedemnasty opanuje Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. W tym roku myślą przewodnią pikniku rodzinnego będzie energetyczna Portugalia. W harmonogramie wydarzenia moc artystyczno-muzycznych atrakcji m.in. koncert portugalskiego muzyka czy spektakl teatru ulicznego z tancerzami poruszającymi mi się na szczudłach. „Niespodziewany Początek Jesieni” odbędzie się w tym roku 8 września

Tradycją jesiennego spotkania w Orońsku jest urządzanie spotkań dedykowanych wybranej grupie narodowej. Do tej pory Centrum Rzeźby Polskiej prezentowało zarówno kulturę krajów bliskich Polakom mentalnie i geograficznie jak i egzotycznych. Impreza trwa jeden dzień i ma charakter pikniku rodzinnego adresowanego do do mieszkańców ziemi radomskiej i sąsiednich regionów. Organizatorzy starają się pokazać kulturę danego kraju w jak najszerszym spektrum: taniec, śpiew, działania teatralne, folklor, tradycję i współczesność. W miarę możliwości zapraszają artystów z krajów, którym dedykowane są poszczególne imprezy. Bardzo ważnym elementem każdej kultury jest kuchnia, dlatego CRP zaprasza restauratorów, którzy przygotowują stoiska z regionalnymi potrawami, sprzedają produkty spożywcze, w miarę możliwości urządzane są „bazarki”, które oferują pamiątki typowe dla danego kraju. Uwzględniając specyfikę CRP w Orońsku instytucja organizuje szereg zajęć plastycznych i edukacyjnych zarówno dla dzieci jaki dla dorosłych.

„Niespodziewany Początek Jesieni” merytorycznie odbiega od statutowych założeń CRP, ale w pełni realizuje zadania, które Centrum Rzeźby Polskiej postawiło przed sobą, działając na geograficznych obrzeżach ważnych dla kultury polskiej ośrodków. Zapraszając widza na imprezę rodzinną o charakterze pikniku, serwuje zabawę i pokazuje inne kultury. Centrum stara się przełamywać stereotypy, które są bardzo silnie zakorzenione szczególnie w małych środowiskach. Dowodem wysokiego poziomu festynów jest fakt,  że ambasadorowie krajów, którym są dedykowane obejmują patronaty honorowe.

W tym roku festyn dedykowany będzie Portugalii. Organizatorzy zaprosili do udziału w nim m.in.: portugalskiego muzyka Joao de Sousa z zespołem, wykonawczynię muzyki fado Kingę Rataj, portugalski teatr uliczny Teatro SO działający na co dzień w Berlinie, który zaprezentuje widowiskowe przedstawienie Sorriso z aktorami występującymi na szczudłach oraz tancerzy kizomby.

Dla dzieci organizatorzy przygotują na orońskich stawach polską wersję portugalskiego święta sardynek, malowanie płytek azulejo i portugalskich kogucików, grę terenową oraz zabawy ogólnorozwojowe.

Jak co roku będą stoiska serwujące potrawy portugalskie, artykuły spożywcze i degustacja win.

Imprezy CRP mają już swoją renomę w regionie, przez lata zyskały publiczność, która oczekuje kolejnej edycji. W celu ułatwienia uczestnikom festynu dotarcie do Orońska organizatorzy zapewniają tego dnia bezpłatne autobusy.

Komentarze