Niezwykłe znalezisko w radomskim kościele garnizonowym



Podczas prac konserwatorskich prowadzonych w świątyni robotnicy natknęli się na zamurowane pomieszczenie. Odkrycia dokonano pod głównymi schodami kościoła. Niewykluczone, że są to katakumby, które znajdowały się w należącej do obrządku wschodniego cerkwi 

W kościele garnizonowym św. Stanisława Biskupa w Radomiu podczas prac remontowych odkryto znalezisko. Jak informuje, proboszcz parafii podpułkownik ks. Kryspin Rak, jest to pomieszczenie, które nigdy nie było zinwentaryzowane. 

 

Aktualnie odkrycie badają konstruktorzy i architekci, którzy zdecydują o możliwości wejścia do pomieszczenia. Dopiero wtedy będzie można ocenić jaka jest jego rola. – Być może będą to katakumby, jednak na chwilę obecną nie można tego jednoznacznie stwierdzić – mówi Witold Bujakowski, kierownik radomskiej Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Pierwotnie była to cerkiew pod wezwaniem święto Mikołaja wybudowana w 1092 roku według projektu Wiktora Syczugowa.  W 1918 roku cerkiew została przejęta przez Wojsko Polskie. Zniszczona podczas działań wojennych budowla miała być przebudowana na Muzeum Ziemi Radomskiej. Zwyciężyła jednak koncepcja przebudowy świątyni na kościół garnizonowy.

Przebudowa miała miejsce w latach 1925–1930. Autorem tej przebudowy był radomski architekt Kazimierz Prokulski.  5 października 1930 roku biskup polowy Wojska Polskiego ks. Stanisław Gall dokonał uroczystej konsekracji  kościoła garnizonowego poświęconego czci Patrona Polski św. Stanisława Szczepanowskiego Biskupa i Męczennika.

 

Komentarze