Niezwykły koncert w Szkole MuzycznejW Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu odbył się koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.  Usłyszeliśmy utwory muzyki polskiej różnych epok i stylów, wyraźnie odnoszące się do dziedzictwa kulturowego naszej Ojczyzny. Finałowy, niezwykły „Angelus” Wojciecha Kilara wykonywany był jednocześnie przez 3 chóry i orkiestrę symfoniczną. Publiczność wielokrotnie nagradzała muzyków owacjami na stojąco.

Przy wypełnionej maksymalnie Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego usłyszeliśmy koncert który zapierał dech w piersiach.
Wieczór rozpoczął polonez Michała Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”. Następnie usłyszeliśmy tańce z oper patrona szkoły – Oskara Kolberga, wybitnego etnografa i kompozytora, którego działalność przypadająca na trudny dla Polski czas XIX wieku jest niezaprzeczalnie jednym z filarów naszej narodowej tożsamości.
Ponadto w programie były utwory kompozytorów związanych z radomską szkołą: Concerto Grosso Adriana Hanke – pedagoga, skrzypka i kompozytora, oraz Sinfonietta nr 2 „Polonia” Macieja Bałenkowskiego – jednego z najwybitniejszych twórców młodego pokolenia, absolwenta ZSM w Radomiu, a obecnie doktoranta w klasie prof. Krzysztofa Pendereckiego w krakowskiej Akademii Muzycznej.
Ponadto trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego.

Na szczególną uwagę zasługuje finał koncertu. Monumentalny, uduchowiony i bardzo osobisty „Angelus” Wojciecha Kilara. W wybitnym wykonaniu.
Partię solową wykonała Monika Świostek – utytułowana śpiewaczka, współpracująca Teatrem Wielkim – Operą Narodową oraz wieloma innym scenami i orkiestrami w Polsce i zagranicą, na codzień pedagog ZSM w Radomiu.
Pozostałymi solistami koncertu byli również nauczyciele, skrzypkowie: Wojciech Dąbek i Adrian Hanke.
Ponadto w wykonaniu wzięły udział chóry: dziecięcy „Cantus Angelus” ZSM im. O. Kolberga w Radomiu, „Campanella” II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu oraz Radomski Chór Filharmoniczny, przygotowane przez Marię Wrzesińską. Wszystkie wymienione zespoły i Orkiestrę Symfoniczną ZSM im. O. Kolberga poprowadzi Przemysław Zych.

PROGRAM KONCERTU

Oskar Kolberg – Polonez z opery „Król pasterzy”
Oskar Kolberg – 3 Tańce z opery „Scena w karczmie, czyli Powrót Janka”
Adrian Hanke – Concerto grosso na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową
Maciej Bałenkowski – Sinfonietta nr 2 „Polonia” – hommage à Wojciech Kilar na orkiestrę smyczkową
Michał Kleofas Ogiński – Polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu
Wojciech Kilar – Angelus

Monika Świostek – sopran
Wojciech Dąbek – skrzypce
Adrian Hanke – skrzypce, współpraca dyrygencka

Chór Dziecięcy „Cantus Angelus” przy ZSM im. O. Kolberga w Radomiu
Chór „Campanella” przy II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu
Radomski Chór Filharmoniczny

Maria Wrzesińska – przygotowanie chórów

Orkiestra Symfoniczna ZSM im. O. Kolberga w Radomiu

Przemysław Zych – dyrygent

Organizator:
Zespół Szkół Muzycznych im. O. Kolberga w Radomiu

Współorganizator:
Towarzystwo Muzyczne w Radomiu

Współpraca:
II LO im. M. Konopnickiej w Radomiu
Radomska Orkiestra Kameralna
Stowarzyszenie Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Grandioso

żródło: m.in. materiały prasowe ZSM

Komentarze