O agresji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami w SOSW w Radomiu



Około 170 osób wzięło udział w konferencji dotyczącej agresji u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Radomiu

Wykład prowadzony był pod nazwą „Agresja u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Profilaktyka i przeciwdziałanie” i skierowany do dyrektorów placówek oświatowych, nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz rodziców.

Było bardzo duże zainteresowanie naszą konferencją z tego względu, że po czterech dniach musieliśmy już zamknąć logowanie. Pierwszego dnia zalogowało się 100 osób. Warto mówić o takich tematach, tak jak właśnie agresja, w zasadzie w szkolnictwie specjalnym mówimy o zachowaniach trudnych i tych zachowań jest dużo i tak naprawdę zachowania trudne występują zarówno u osób prawidłowo się rozwijających jak i u dzieci uczniów z niepełnosprawnościami, ale w zasadzie badania i statystyki pokazują nam, że agresja występuje trzy do czterech razy częściej właśnie u uczniów z niepełnosprawnościami, a w szczególności uczniów ze spektrum autyzmu

-mówiła Monika Kośla, nauczycielka z SOSW w Radomiu.

W Radomiu jest około 2-óch tysięcy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. O szczegółach mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska:

Tematyka konferencji przede wszystkim odpowiada na takie bieżące problemy, które dzieją się w szkołach. Ta problematyka dzieci niepełnosprawnych jest bardzo aktualna i bardzo żywa w naszym mieście, z uwagi na to, że liczba orzeczeń każdego roku rośnie. Nauczyciele, pedagodzy, nauczyciele wspomagający muszą mierzyć się w takiej codziennej pracy z różnego rodzaju aktami agresji i bardzo często nie wiedzą jak w takiej sytuacji postępować. Dzisiaj z całą pewnością dostaną takie wskazówki jak się zachować jak reagować na akty agresji wśród dzieciaków niepełnosprawnych. Jestem przekonana, że ta tematyka będzie kontynuowana w najbliższych miesiącach.

Gośćmi zaproszonymi do poruszenia powyższego tematu była Pani Anna Lewandowska-Zaczek, psycholog i doradca metodyczny z Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, która rozmawiała o współpracy z rodzicami dziecka aktywnego, a także Cecylia Bieganowska, psychoterapeutka i socjoterapeutka dzieci i młodzieży, która poruszyła temat o programach behawioralnych we wspieraniu dzieci poznawczo z trudnościami w zakresie kompetencji społecznych i emocjonalnych.

O agresji i przemocy rówieśniczej opowiedzieli przedstawiciele Wydziału Prewencji Policji Miejskiej w Radomiu. O agresji wśród dzieci mówiła aspirant Karolina Krawczyk:

Drodzy państwo, ja to będę powtarzać nikt się zły nie rodził, więc myślę, że my jako rodzice, ja jako profilaktyk, mam po prostu bardzo dużą pracę i myślę, że tu będę wspierała nie tylko szkołę, ale rodziców, żeby jak najwięcej pracować z młodzieżą, żeby nie agresją rozwiązywać swoje problemy, bo to nie jest tak, że dziecko jest tu i teraz przez chwilę agresywne, przeważnie to są sytuacje z domów które niestety przynoszą też i do szkoły. Myślę, że to są często cudowne dzieci tylko powinniśmy ich przede wszystkim słuchać, oglądać, przeglądać, wiedzieć jak możemy dziecku pomóc, żeby tak spowodować nasze zachowanie, żeby dziecko po prostu, tę agresję zastąpiło czymś właśnie odwrotnym, spokojnym.

Czy ta konferencja jest ważna, mówią obecni na sali dyrektorzy placówek oświatowych:

Konferencja pod nazwą „Agresja u dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Profilaktyka i przeciwdziałanie” prowadzona była 21 listopada. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Radom.

Komentarze