full screen background image
Search

Obóz żeglarski i inne atrakcje, czyli przyjazny MOPS


Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, XV Radomskie Dni Godności oraz wypoczynek pod żaglami to inicjatywy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu. Jaka jest idea tych prospołecznych wydarzeń i dlaczego warto wziąć w nich udział odpowiada dyrektor MOPS-u, Marcin Gierczak.

– Konkurs plastyczny skierowany jest do dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Dzięki zaangażowaniu osób prywatnych udało się nam zorganizować pieniądze na obóz żeglarski dla 15 laureatów. Tematy konkursu związane są z wodą. Młodsze dzieci będą musiały odpowiedzieć poprzez swoją pracę na pytanie: dlaczego chciałbym pojechać na obóz żeglarski?. Technika jest dowolna. Można rysować, malować, napisać, czy nagrać rymowankę. Temat dla starszych dzieci to również pytanie związane z wodą czyli, dlaczego ważne są rzeki, jeziora i inne zbiorniki wodne? Wygraną w konkursie plastycznym jest tygodniowy obóz żeglarski na Mazurach. Zapewniony jest pełen profesjonalizm jeżeli chodzi o kadrę instruktorską oraz warunki wypoczynku. Prace należy składać do końca maja bieżącego roku – mówił Marcin Gierczak.

Kolejnym wydarzeniem organizowanym przez radomski MOPS jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. – To święto osób, które podjęły się trudu wychowywania dzieci zamiast ich biologicznych rodziców. Formalnie obchodzimy ten dzień od 2006 roku, 30 maja. Tegoroczna celebracja Dnia Rodzicielstwa Zastępczego w Radomiu odbędzie się w 29 maja. Rodzice zastępczy dostaną zaproszenie do naszego ośrodka, w którym odbędą się m.in. projekcje filmów związanych z tą problematyką. Warto podkreślić, że w naszym mieście takich rodzin mamy 156 i wychowuje się w nich 242 dzieci. Dodatkowo mamy formy zbliżone do rodzinnych, które są placówkami instytucjonalnymi. W nich przebywa 79 podopiecznych.

– Czerwcową imprezą współorganizatorką przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej są Radomskie Dni Godności. Przez nami już 15 edycja tego wydarzenia. – Tegoroczne Dni Godności połączyliśmy z pierwszym Mazowieckim Festiwalem Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Celem imprezy jest pokazanie, że osoby niepełnosprawne tak naprawdę niewiele się różnią od zdrowych osób. Będą to trzy dni świętowania. Pierwszy zaczynamy mszą świętą i występami dzieci oraz wspólną zabawą. Drugi dzień to wspomniany festiwal. Trzeciego dnia tradycyjnie spotykamy się na Borkach, by wziąć udział w festynie sportowo-rekreacyjnym. Mam nadzieję, że dopisze zarówno pogoda jak i frekwencja – dodał Marcin Gierczak. XV Radomskie Dni Godności odbędą się w dniach 7-9 czerwca bieżącego roku.

Komentarze