„Odloty” – czyli spektakl o potrzebie bliskości i poczucia bycia kochanymNa scenie kameralnej Teatru Powszechnego w Radomiu w najbliższy piątek odbędzie się premiera przedstawienia „Odloty” w reżyserii Agnieszki Kołodyńskiej -Iglesias

Reżyserka spektaklu, która jest również wicedyrektorką Powszechnego postawiła na wspólną decyzyjność. Improwizacja była bazą do powstania sztuki. Aktorzy radomskiego teatru przez dwa miesiące czerpiąc ze wspólnych doświadczeń, historii „z życia wziętych” usłyszanych w kawiarniach czy autobusach, tworzyli opowieść o grupie przyjaciół, których łączą różne powiązania i relacje. Mówi Agnieszka Kołodyńska-Iglesias, reżyserka spektaklu:

Każdy spektakl się różni, nie da się zagrać dwa razy tak samo. Jednak tematy czy sceny, w których aktorzy się poruszają są osadzone i na stałe wpisane w scenariusz. Spektakl „Odloty” w 30 procentach będzie dalej improwizowany, natomiast ostatnia scena w 95 procentach. „Jako reżyserka przychodziłam z pewnymi klockami, to były tematy, pewne sceny, pewne przemyślenia(…)”:

Spektakl jest osadzony we współczesnym świecie, który nas otacza. Porusza ważne życiowe kwestie. Potrzebę bliskości, poczucia bycia kochanym. Sięga po tematy tabu, oraz sposobu budowaniu relacji we współczesnym świecie. „ Chcemy sprowokować widza do pewnej rozmowy”:

Agnieszka Kołodyńska – Iglesias w sposób eksperymentalny prowadziła pracę nad „Odlotami”. Do zazwyczaj hermetycznie zamkniętego procesu tworzenia spektaklu, zaprosiła publiczność, która brała udział w przebiegu twórczym. Zróżnicowani wiekowo ludzie, którzy nie boją się mówić o tym co widzą, co czują dzielili się refleksjami.„Osoby się otwierały się i opowiadały nam bardzo ciekawe historie” :

Aktorzy przyznali, że na początku było to „troszkę” krępujące, gdyż nie są przyzwyczajeni do takiego typu pracy. Jednak szybko się okazało, że jest to przyjemne i pożyteczne. „Publiczność na próbach wprowadziła nową energię”- mówi Przemysław Bosek, który gra postać Grzegorza w spektaklu:

Agnieszka Grębosz, która wciela się w postać Alicji trenerki seksualnej, która w oczach przyjaciół jest wulkanem energii, a dopiero w zaciszu czterech ścian ujawnia swoje prawdziwe oblicze, przyznaje, że proces dwumiesięcznej improwizacji zbliżył ją do granej postaci:

Za oprawę muzyczną w spektaklu odpowiada Piotr Krępeć, który będzie na żywo przekładać emocje na dźwięki wprowadzając dużo brzmień gitarowych.

 

Scenografia -Michał Dracz, Kostiumy i rekwizyty-Weronika Filipek,Inspicjent- Magdalena Boduła, Zdjęcia- Grzegorz Turek.

Obsada: Natalia Samojlik -IDA, Łukasz Mazurek -PIOTR, Agnieszka Grębosz – ALICJA, Przemysław Bosek – GRZEGORZ, Maria Gudejko -MAGDA,
Adam Majewski – KUBA

Spektakl „Odloty” przeznaczony jest dla osób od 18 roku życia. Premiera odbędzie się 22 października o godzinie 20, na scenie kameralnej Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

 

foto. Ewelina Walczak

Komentarze