Osocze w walce z COVID-19. RCKiK poszukuje ozdrowieńców



Ich osocze może uratować życie – mowa o ozdrowieńca, którzy pokonali koronawirusa. Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poszukuje potencjalnych dawców osocza i prosi o telefoniczne zgłaszanie się ozdrowieńców

Radomskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa poszukuje ozdrowieńców. Chodzi o osoby, które wyleczyły się z koronawirusa, nie mają innych schorzeń i przeciwwskazań do oddawania krwi. Osocze takich ozdrowieńców jest na wagę złota. To płyn, który zawiera przeciwciała pomocne w walce z COVID-19. Transfuzja tego składnika krwi chorym na koronawirusa może uratować im życie – mówi Aneta Słyk-Małysa z Działu Krwiodawstwa RCKiK.

Osocze wyleczonych z COVID-19 zawiera przeciwciała czyli białka odpornościowe. Transfuzja takiego płynu chorym na koronawirusa może pomóc im wyzdrowieć. Osocze pobiera się bezpośrednio od dawcy. To 600 mililitrów płynu w około pół godziny. Osocze można też otrzymać z krwi ozdrowieńca podczas standardowego poboru. 

Dawcą osocza może zostać ozdrowieniec z dwoma ujemnymi wynikami badań na obecność COViD-19. Od czasu ozdrowienia musi też upłynąć minimum dwa tygodnie.

Dawca osocza musi też spełniać te same kryteria co dawca krwi:

Kto może zostać dawcą?

Dawcą może zostać każda osoba między 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem do pobrania krwi/osocza jest wykonanie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dyskwalifikują również zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, artroskopia, laparoskopia) oraz zabiegi, które były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak przygotować się do oddania krwi/osocza?

Przed oddaniem krwi/osocza trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litry płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Komentarze



CLOSE
CLOSE