Otwarcie bezpłatnego Punktu Konsultacji Stomijnej w RCO



Rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w Polsce

W wyniku rozwoju medycyny stał się uleczalny. Często powrót do zdrowia oznacza poddanie się operacji wyłonienia stomii. Ta zazwyczaj wiąże się z obawą braku akceptacji ze strony społeczeństwa i nieumiejętnością poradzenia sobie w nowej sytuacji, stąd tak istotna jest rola punktów konsultacji stomijnej. 1 lutego jest w Radomskim Centrum Onkologii odbędzie się Dzień Otwartych Drzwi, ponieważ w lutym obchodzimy dni pacjentów onkologicznych, czyli: Światowy Dzień Walki z Rakiem (4 lutego) oraz Światowy Dzień Chorego (11 lutego)

Już w lutym osoby z wyłonioną stomią z Radomia i okolic mogą otrzymać wsparcie w jedynym w Radomiu Punkcie Konsultacji Stomijnej przy ul. Uniwersyteckiej 6a (parter, gabinet 24).

W każdy czwartek w godzinach 15.00-17.00 będą udzielane porady dotyczące pielęgnacji stomii. W placówce dyżurować będą doświadczone pielęgniarki stomijne. Udzielą one informacji na temat pielęgnacji i higieny stomii, a także doradzą, jak prawidłowo dobrać sprzęt stomijny.  Zarówno dla stomików, jak i ich najbliższych wizyty są bezpłatne, nie trzeba mieć na nie skierowania, a wcześniejsza rejestracja odbywa się drogą telefoniczną pod numerem 790 281 825 w godzinach 7.00-14.30 (pon.-pt.).

Punkt zacznie działać 1 lutego 2020 r. podczas Dnia Otwartych Drzwi organizowanego we współpracy z Polską Unią Onkologii.

Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. Do jej wyłonienia dochodzi w wyniku chorób układu pokarmowego. Obecnie szacuje się, że w Polsce jest ok. 50 tysięcy stomików. Jednak ich liczba stale rośnie, gdyż coraz częściej zaleca się czasowe wyłonienie stomii. Punkt konsultacji stomijnej w Radomiu powstał w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa. Punkt poradniczy pozwoli na uzupełnienie pracy i wiedzy przekazanej pacjentowi przez personel jeszcze na oddziale i stanie się źródłem wiedzy dla pacjentów po wyjściu ze szpitala. Specjalistyczna wiedza pomoże stomikom w powrocie do codziennych aktywności i obowiązków.

Pierwsze miesiące po operacji są dla stomika najistotniejsze. Ważne, by mógł skonsultować swoje obawy w miejscu, gdzie spotka się ze zrozumieniem. Punkty Konsultacji Stomijnej zapewniają fachową opiekę i wsparcie, które pomoże w akceptacji nowego etapu życia ‒ mówi Beata Owczarek Naczelna Pielęgniarka z Radomskiego Centrum Onkologii.

Świadomość społeczna w zakresie stomii jest nadal niska. Wbrew powszechnej opinii stomia nie wyklucza  spełniania  się  we  wszystkich  aspektach  życia.  Wyniki  badania  „Personel  medyczny o komforcie życia stomików”, przeprowadzonego wśród pielęgniarek, wskazują, że 87% stomików odczuwa lęk przed stomią, a ponad połowa zmienia swoje plany życiowe. Tylko 49% pacjentów jest zawsze edukowana przed operacją wyłonienia stomii na temat konsekwencji, z jakimi się ona wiąże.

Stomicy powinni mieć świadomość, że stomia to nie wyrok, lecz szansa na drugie, lepsze życie. Dodatkowo ważne jest, by wiedzieli, jak ją pielęgnować i funkcjonować ze stomią na co dzień. Wsparcie merytoryczne i psychologiczne zapewnione przez poradnię jest pierwszym krokiem do akceptacji stomii ‒ podkreśla Magdalena Piegat z fundacji STOMAlife.

Punkty konsultacyjno – szkoleniowe powstają w ramach działań Fundacji STOMAlife. Jej celem jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików, przełamanie tabu związanego ze stomią oraz edukacja pacjentów i społeczeństwa w zakresie faktów i mitów z nią związanych. Misją inicjatywy jest zbudowanie powszechnej akceptacji dla stomików, tak by bez obaw mogli powrócić do normalnej aktywności zawodowej i społecznej.

Komentarze