Partyjka szachów z Gombrowiczem



Stolik Gombrowicza to oryginalna rzeźba, która w grudniu zeszłego roku stanęła na radomskim deptaku przy Placu Konstytucji 3 maja. Czym zasłużył sobie Witold Gombrowicz na to wyróżnienie poza niekwestionowanym talentem literackim?

Gombrowicz kojarzy się bardziej z Argentyną, podkreślał Krzysztof Ninard, przewodnik PTTK oraz pracownik Centrum Informacji Turystycznej w Radomiu. Pisarz jednak był mocno związany z naszym miastem, niekoniecznie własną osobą, ale swoim bratem – Jerzym. Jerzy Gombrowicz ożenił się z wdową, spadkobierczynią majątku we Wsoli, gdzie zamieszkał. Witold Gombrowicz jadąc do brata w odwiedziny przesiadał się w Radomiu lub jeździł do naszego miasta w celach handlowych, opowiadał Krzysztof Ninard.

Dziś we Wsoli znajduje się Muzeum im. Witolda Gombrowicza. Warto podkreślić, że również w Radomiu odbywa się wiele cyklicznych imprez poświęconych twórczości pisarza. Do najważniejszych należy Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – jeden z największych teatralnych festiwali w Polsce. W naszym mieście odbywa się także festiwal literacki, podczas którego przyznawana jest Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza. Do ciekawostek należy fakt, że choć pisarz jest doceniany w naszym mieście to sympatia radomian do Gombrowicza jest uczuciem nieodwzajemnionym, zdradził Krzysztof Ninard.

Stolik Gombrowicza sąsiaduje ze Stolikiem profesora Leszka Kołakowskiego, który w październiku 2016 roku stanął na Placu Konstytucji 3 Maja. Rzeźby stały się charakterystyczne dla Radomia, a zwłaszcza ich forma. W innych miastach przy deptakach, stawia się ławeczki, czyli rzeźby przedstawiające wybitne osobistości siedzące na ławkach. Ta moda rozpowszechniła się w Polsce po 2000 roku, omijając Radom szerokim łukiem. Jak podkreślał Krzysztof Ninard, zamiast ławeczek mamy jednak dwa stoliczki.

Stolik Gombrowicza przedstawia pisarza siedzącego przy stole, na którym rozłożona jest szachownica, a układ szachów zdradza nie rozegraną partię. Przy stole stoi puste krzesło, swoim kształtem przypominające zarys postaci. To jakby duch z maską zamiast głowy i lornetką w miejscu oczodołów, przez którą można popatrzeć na ulicę Żeromskiego.

Stolik Gombrowicza wykonał kielecki rzeźbiarz Sławomir Micek, wygrywając konkurs architektoniczny.

Informacje na temat drugiej rzeźby stojącej na Placu Konstytucji 3 maja w Radomiu – Stolika profesora Leszka Kołakowskiego znajdziesz tutaj

fot. radom24.pl

Komentarze