„Pasaż Andrzeja Wajdy” w Elektrowni odsłoniętyW Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” odsłonięto „Pasaż Andrzeja Wajdy”. To zarazem hołd dla reżysera, ale także wyraz sprzeciwu – informuje autor napisu Piotr Lutyński

Odsłonięcia pasażu dokonał artysta Piotr Lutyński wraz z wicedyrektorem „Elektrowni”, Zbigniewem Belowskim. Performance miał być zarazem hołdem dla twórczości Andrzeja Wajdy, podziękowaniem za wkład w rozwój Radomia i powstanie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej, którego pomysłodawcą był Wajda, ale także wyrazem sprzeciwu wobec decyzji radnych Prawa i Sprawiedliwości. Chodzi o brak zgody na nadanie imienia Andrzeja Wajdy jednej z ulic w mieście.

Piotr Lutyński urodził się w 1962 roku w Tychach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował na Wydziale Pedagogiczno-Plastycznym Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom uzyskał w 1990 roku w pracowni grafiki Eugeniusza Delekty. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, wykonuje obiekty, instalacje, performansy, koncerty muzyki eksperymentalnej, pokazy multimedialne. Jego twórczości nie da się jednoznacznie sklasyfikować. W swoich pracach i projektach kładzie nacisk na łączenie ze sobą różnych rodzajów sztuki, a także na interakcje ze strony odbiorcy oraz ciągły proces tworzenia zachodzący właśnie podczas kontaktu z publicznością.

 

Komentarze