Październik na całym świecie jest miesiącem walki z rakiem piersi. To najczęściej wykrywany, występujący u kobiet nowotwór złośliwy. W Polsce aż 18 tysięcy kobiet rocznie ma diagnozowanego raka piersi, w Europie jest ich około 1,5 mln
Rak piersi to najczęstszy nowotwór diagnozowany u kobiet, a październik już od wielu lat uznawany jest za miesiąc świadomości tej choroby. W Polsce co roku rozpoznaje się około 18 tysięcy nowych przypadków. Skuteczność terapii tego nowotworu stale się poprawia, ale kluczowe jest wykrycie go we wczesnym stadium, dlatego ważne jest samobadanie – mówi doktor Emilia Lewandowicz-Jesień, onkolog z Radomskiego Centrum Onkologii.
Wczesny rak piersi może nie dawać żadnych objawów, ale nie należy lekceważyć żadnych symptomów, należą do nich np. wciągniecie brodawki, wyciek, wciągnięcie skóry piersi, czy zaczerwienie skóry.
Ze statystyk wynika, że ryzyko zachorowań ciągle rośnie, ale wczesne wykrycie daje szanse na wyleczenie. Rak piersi dotyka też coraz młodsze pacjentki.
Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – dlatego Panie będące w tej grupie wiekowej powinny raz na dwa lata wykonać badanie mammograficzne.
15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, który ma przypominać kobietom w Europie o istotnym wpływie stylu życia na ich zdrowie oraz konieczności zachowania czujności onkologicznej w kontekście nowotworów. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.