Co ciekawe, zawiązki zębów mlecznych tworzą się już pomiędzy drugim a czwartym miesiącem ciąży. Pierwsze „mleczaki” pojawiają się u dziecka z kolei w okolicach szóstego miesiąca życia. Z pielęgnacją jamy ustnej nie należy jednak czekać tak długo. W okresie noworodkowym dziecko musi mieć oczyszczane dziąsła – dzięki temu, w przyszłości maluch uniknie wielu groźnych chorób. Sprawdź, jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej u niemowląt.
Większości rodziców wydaje się, że z pielęgnacją zębów dziecka można spokojnie poczekać do momentu, w którym w buzi maluszka dostrzeżemy pierwsze mleczaki. Podobne przekonanie jest jednak błędne i może narazić szkraba na wiele kłopotów, włącznie z wykształceniem się pleśniawek (grzybicy jamy ustnej) i próchnicy. Czynności pielęgnacyjne musisz zacząć już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Gdy w buzi niemowlaka nie ma jeszcze ząbków, powinny się one sprowadzać do oczyszczania z resztek pokarmu dziąseł przy pomocy nawiniętego na palec wskazujący kawałka gazy. Praktykę należy powtarzać każdego wieczoru, tuż przed położeniem malca do snu.
Kiedy należy zacząć czyścić dziecku jamę ustną?
Oczyszczanie dziecku dziąseł gazikiem nie może być zbyt intensywne, by nie zrobić bobasowi krzywdy. Po drugie, czynności pielęgnacyjne powinny obejmować nie tylko dziąsła, ale także język – to na nim zalega największa liczba bakterii. Pielęgnowanie dziąseł jest pożyteczne także dlatego, że pozwala przyzwyczaić się maluchowi do konieczności codziennego oczyszczania jamy ustnej.
Pierwsza szczoteczka do zębów
Mleczaki to pierwsze zęby, które pojawiają się w jamie ustnej człowieka. Najczęściej proces ich wyrzynania się ma swój początek w okolicach szóstego miesiąca życia, a kończy się przed trzecim rokiem życia. Przez ten czas wyrzyna się dwadzieścia zębów mlecznych – po dziesięć w szczęce i żuchwie. Pojawienie się w buzi dziecka pierwszego mleczaka to odpowiedni moment, by zakupić maluchowi szczoteczkę do zębów.
Akcesorium, które wybierzemy, musi być przede wszystkim dopasowane swoim profilem do wieku malucha. Najlepiej postawić na szczoteczkę z oznaczeniem 0-2 bądź 0-3 – takie produkty są stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych. Szczoteczki dla dzieci dopiero zaczynających myć zęby mają mniejsze głowice czyszczące, charakteryzują się również delikatnym, miękkim i bezpiecznym włosiem, które chroni błony śluzowe przed podrażnieniami. Polecane i popularne modele szczoteczek dla dzieci znajdziemy na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-szczoteczek-dla-dzieci/
Sposób czyszczenia zębów niemowlaka
Najmłodsze dzieci nie mogą jeszcze czyścić ząbków samodzielnie. Dopóki Twój szkrab nie przyswoi zasad, jakimi rządzi się codzienna higiena jamy ustnej, to Ty jesteś odpowiedzialny za oczyszczanie mu buzi. Według ekspertów, ząbki mleczne kilkuletnich dzieci powinny być myte metodą Fonesa, a więc kółeczkami. Ów „kółeczka” należy wykonywać na policzkowych i wargowych powierzchniach zębów, natomiast powierzchnie żujące zaleca się myć ruchem posuwistym.
Co ważne, w przypadku mycia zębów najmłodszych dzieci nie obowiązuje zasada czyszczenia jamy ustnej przez dwie minuty. Maluchom należy czyścić ząbki do momentu, aż będą czyste – po prostu. Do samodzielnego wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych należy przyzwyczajać dziecko stopniowo. W pierwszych miesiącach życia dziecka skup się na pokazywaniu maluchowi, jaką techniką czyścisz mu ząbki i edukowaniu, jak istotna jest pielęgnacja jamy ustnej.
Co zrobić, aby dziecko w przyszłości chętnie sięgało po szczoteczkę?
Mycie zębów jest jedną z czynności, które wykonujemy każdego dnia, i to przynajmniej dwa razy. Warto zatem zrobić wszystko, by od najmłodszych lat życia kojarzyło się dziecku pozytywnie. W tym celu najlepiej uczynić z czynności pielęgnacyjnych zabawę. Po pierwsze, kup maluchowi szczoteczkę, która będzie wzbudzała pozytywne skojarzenia. Obecnie w modzie są szczoteczki z kolorowymi, przedstawiającymi bajkowych bohaterów rękojeściami czy posiadające zabawne, oryginalne kształty. Udaj się ze szkrabem na zakupy i pozwól, by sam wybrał szczoteczkę, która najbardziej odpowiada mu pod względem wizualnym.
Postaraj się też sprawić, by mycie ząbków nie było dla dziecka monotonne. Aby je jakoś uatrakcyjnić, możesz na przykład śpiewać wraz z brzdącem podczas czyszczenia ulubione piosenki albo też opowiadać bajki związane z pielęgnacją jamy ustnej. Dobrym pomysłem jest także nagradzanie dziecka za prawidłowe wyszczotkowanie ząbków drobnymi upominkami. Świetnie sprawdzą się w tej roli naklejki, magnesy czy broszki.