Pierwsza Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju



W niedzielę 12 grudnia 2021 z Polany – Głodówki, po raz pierwszy w historii, wystartowała Rowerowa Sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju.  Licząca cztery etapy wyprawa wiozła ze sobą tegoroczne hasło BŚP Światło Nadziei”, ale także promowała nową inicjatywę twórców Bike Jamboree pod nazwą „jednoŚLADAMI Andersa”. Akcję zakończyło przekazanie Światła w dniu 15 grudnia na uroczystościach wigilijnych w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie.

Przekazywanie Betlejemskiego Światło Pokoju jest swego rodzaju sztafetą. Niczym pałeczka podczas biegu, Światło, odpalone w Grocie Narodzenia Pana w Betlejem, przekazywane jest z rąk, do rąk okrążając Polskę i Świat. Przekazany harcerzom z ZHP przez Słowackich skautów na Polanie Głodówki, ruszył w podróż po Polsce. Jedna z grup postanowiła przekazywać dalej płomień na rowerach.

Rowerowa sztafeta Betlejemskiego Światła Pokoju to inicjatywa uczestników i twórców Bike Jamboree – pierwszej sztafety rowerowej dookoła świata, zorganizowanej w latach 2017-2019.
Jej organizatorzy i uczestnicy nadal żyją ideą i wspomnieniami tamtej wyprawy, szukając okazji do wspólnych rowerowych wyzwań.

Podróż BŚP po Polsce rozpoczęła się na terenie Schroniska Głodówka. W pierwszym etapie liczącym blisko 120 km, „Płomień Braterstwa” został przewieziony do Krakowa. Kolejne etapy, także powyżej 100 km , to: Kraków – Kielce, Kielce – Radom, Radom – Warszawa. W sztafecie wzięło udział łącznie dziesięcioro uczestniczek i uczestników z Łodzi, Olsztyna i Radomia, w większości zaangażowanych wcześniej w Bike Jamboree.
Finał miał miejsce w środę 15 grudnia, o 17:00  w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, gdzie na ręce Pana ministra Jana Józefa Kasprzyka Światło przekazał szef projektu Bike Jamboree – hm. Zbigniew Popowski .

Na uwagę zasługuje fakt, że płomień był wieziony w specjalnej lampie naftowej przymocowanej do bagażnika roweru, zaś rowerzystom nie towarzyszyło żadne auto serwisowe. Nie było też „zmienników” na trasie. Podejmując wyzwanie wiedzieli, że każdy musi przygotować siebie i swój rower na ponad 100km jazdy, w trudnych zimowych warunkach, a przy tym większość trasy przebiegała w terenie górzystym.
Na trasie, uczestnicy sztafety, odnajdywali tablice, ulice i inne miejsca związane z gen. Andersem i niedźwiedziem Wojtkiem, ale przede wszystkim dbali o to, by płomień nie zgasł.
W projekcie silnie zaznaczyli się Radomianie zabezpieczając przejazd światła w 3 i 4 etapie.
Co ciekawe
 uczestnicy etapu z Kielc do Radomia, to dwaj członkowie grupy Sprężystych – Retrocyklistów z Radomia, a etap pokonali na kilkudziesięcioletnich rowerach.

W ostatnim etapie sztafety, światło eskortowało sześcioro harcerek i harcerzy z Hufca ZHP Radom-Miasto i to oni dostarczyli Światło z radomskiego rynku na wigilijny stół w UdsKiOR w Warszawie.
Hasło tegorocznego BŚP – „Światło Nadziei” doskonale koresponduje z najnowszymi planami społeczności harcerskich obieżyświatów – ruszającym w listopadzie 2022 z roku kolejnym projektem – „jednoŚLADAMI Andersa”. Dlatego organizatorzy zdecydowali się przy okazji corocznej sztafety Światła, promować ideę nowego projektu.

Tak jak w słowach harcerskiej piosenki „Światło z Betlejem nową światu da nadzieję…”, tworząca się w głębi ZSRR, armia gen. Władysława Andersa, niosła nadzieję na wolną Polskę, wszystkim tym, którzy o niej słyszeli. Odtwarzana Polska Armia była „Światłem Nadziei” zarówno, dla żołnierzy chcących walczyć o swój kraj, jak i dla tysięcy cywilnych zesłańców, pragnących powrócić do ojczyzny. Symbolicznym staje się też fakt, że ich dalsza tułaczka przebiegała m.in. przez Palestynę i Betlejem, gdzie rozpoczyna się sztafeta Światła Pokoju.

Rowerowa sztafeta odpowiada także na hasło przyświecające zadaniom tegorocznego zlotu BŚP – „Od iskry do Światła”. Wszystko przecież zaczyna się od pomysłu – iskry, ale „żeby zapalać innych, samemu trzeba płonąć”, dlatego organizatorzy postanowili promować z hasłem Betlejemskiego Światła Pokoju idee przyświecające ich wyprawom. 

Bike Jamboree i projekt „jednoŚLADAMI Andersa” to działania, które pokazują, że niemożliwe nie istnieje, stawiają wyzwania przed uczestnikami i zachęcają do przekraczania własnych granic poprzez aktywność rowerową i przemieniania „iskry” w „Światło”. 

Organizatorzy i uczestnicy mają nadzieję, że ich akcja zachęci harcerki i harcerzy do stawiania sobie wyzwań, podejmowania się czegoś nowego i trudnego. Jednocześnie chcą, by ta sztafeta, ale i każde następne rowerowe wyzwanie harcerskie było skojarzone z projektami Bike Jamboree oraz „jednoŚLADAMI Andersa”. Zależy im, by idea Bike Jamboree promowała turystykę rowerową, zachęcała do sprawności fizycznej, prowadzenia zdrowego stylu życia, wyznaczania sobie nowych celów i wyzwań, a także jednoczyła osoby o podobnych zainteresowaniach tworząc większą społeczność harcerskich cyklistów.

Betlejemskie Światło Pokoju zostało w Radomiu. W przyszłym tygodniu harcerki i harcerze rozniosą je do ponad 100 radomskich instytucji m.in. szpitali, urzędów, parafii

Każdy kto chciałby mieć je na swoim stole wigilijnym może odebrać je w Niedzielę o 15.00 podczas mszy świętej w radomskiej Katedrze albo o 16.30 w trakcie Jarmarku Świątecznego na Placu Jagiellońskim. Należy wziąć swoją świeczkę lampion lub inne urządzenie do podtrzymywania ognia.

Mówi Ola Duliban, uczestniczka ostatniego etapu sztafety BŚP:
Komentarze