Podaruj cząstkę siebie, podaruj komuś życie



Propagowanie idei transplantacji narządów było celem konferencji naukowo-szkoleniowej pt. „Podaruj cząstkę siebie”. Wydarzenie zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu

Większość przeszczepianych narządów pochodzi od osób zmarłych. Proces transplantacji to bardzo złożona procedura, która niekiedy wymaga zaangażowania nawet sześćdziesięciu osób. W przypadku, jeśli pacjent za życia nie wyraził sprzeciwu na pośmiertne oddanie narządów, polskie prawo zakłada zgodę domniemaną. O tym, ile osób możemy w ten sposób uratować mówi Krzysztof Zając, koordynator wojewódzki Poltransplantu i koordynator transplantacyjny Centralnego Szpitala Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

Bohaterem możemy stać się także za życia. Więcej o tym Lucyna Wiśniewska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu:

W konferencji wzięli udział także nauczyciele, uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, lokalna społeczność, pracownicy inspekcji sanitarnej oraz przedstawiciele władz samorządowych.

 

Komentarze