Policja przestrzega przed nowymi technikami oszustówOszuści na bieżąco doskonalą swoje techniki manipulacyjne. Policja przestrzega przed przypadkami wyłudzeń i apeluje o ostrożność

Liczba oszustw finansowych nie maleje. Świadczy o tym fakt, że od początku roku w województwie mazowieckim odnotowano 1451 oszustw internetowych, w których poszkodowani stracili ponad 5 milionów zł. Straty spowodowane 97 przypadkami oszustwa sposobem na wnuczka wyniosły połowę całej kwoty.
Najpopularniejsza metoda polega na kontaktowaniu się telefonicznie z potencjalną ofiarą jednocześnie podając się za jej bliską osobę. Po przedstawieniu rzekomo trudnej sytuacji, która wymaga wsparcia finansowego, zmanipulowana osoba przekazuje pieniądze przestępcom. Zdarza się, że kwotę odbiera pośrednik. W okresie pandemii rozpoznano nowe metody, którymi posługują się oszuści. Polegają one głównie na wyłudzeniu danych osobowych, środków finansowych, informacji dotyczących logowania, haseł czy jednorazowych kodów dostępu. Policja przestrzega aby uważać na oferty sprzedażowe środków leczniczych na COVID-19, usługi dezynfekcji mieszkania, smsy dotyczące wszelkiego rodzaju dopłat oraz zaproszenia na prezentacje sprzedażowe. Szczególnie niebezpieczne są wiadomości zawierające pliki z wirusami i prośby o pobranie konkretnego oprogramowania. Oszuści posługują się również tworzeniem fałszywych zbiórek pieniędzy, inwestycji czy próbami kontaktu przez komunikatory internetowe. Odnotowane są przypadki sprzedawców perfum powodujących utratę przytomności oraz fałszywych rachmistrzów.
Mazowiecka policja radzi jak nie stać się ofiarą oszustwa.
1. Zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie podejmuj żadnych pochopnych decyzji.
2. Jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu.
3. Nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu, bądź na koncie bankowym.
4. Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
5. Nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca.
6. Nie otwieraj podejrzanych wiadomości i linków!
Poinformuj Policję!
Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Komentarze