„Pomaganie Mamy We Krwi!” – wygraj życie dla innych i zdobądź nagrody



Akcja „Pomaganie Mamy We Krwi!” – rodzinna impreza połączona z wakacyjną zbiórką krwi odbędzie się w naszym mieście sobotę, 22 czerwca. Radomianie, którzy wezmą udział w zbiórce otrzymają wejściówki do Parku Trampolin oraz nagrody niespodzianki. Wydarzenie połączone jest z poszukiwaniami bliźniaka genetycznego dla Marty Malewicz – siedmioletniej dziewczynki cierpiącej na rzadką chorobę szpiku kostnego

Wakacje to czas wypoczynku i zabawy, ale również okres, w którym znacznie wzrasta liczba zabiegów transfuzji krwi. Transfuzje najczęściej wykonywane są poszkodowanym w wyniku kolizji drogowych, często z udziałem dzieci – przy jednoczesnym spadku krwiodawców, spowodowanym wyjazdami na urlopy. – Krew jest lekiem, którego nie da się wyprodukować i jedynie człowiek jest źródłem, od którego możemy go otrzymać. Z tego względu akcje jak ta mają ogromne znaczenie dla ludzkiego życia – podkreśla Katarzyna Stanios z RCKiK w Radomiu.

W trakcie wydarzenia odbędą się poszukiwania dawcy dla Marty Malewicz – siedmioletniej dziewczynki, która choruje na aplazję szpiku kostnego. Jest to rzadka choroba, która prowadzi do obniżenia liczby wszystkich komórek krwi niezbędnych do normalnego funkcjonowania organizmu, a szansą na leczenie jest właśnie przeszczep szpiku. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj.

Organizatorzy, chcąc zachęcić do włączenia się w niesienie pomocy innym, przygotowali specjalne atrakcje. Wszyscy, którzy zdecydują się na oddanie w tym dniu krwi otrzymają bezpłatne wejściówki do najbardziej wyskakanego miejsca w Radomiu – Parku Trampolin JumpWorld #Radom oraz nagrody niespodzianki od pozostałych partnerów wydarzenia, wśród których znajdują się Bolek i Lolek II, Piotr i Paweł, Sama Słodycz – Manufaktura Słodyczy oraz Agencja Reklamowa Zeva.pl.

W gronie partnerów znalazł się też Oddział Powiatowy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Radomiu, który przygotował dla wszystkich obecnych nie lada atrakcję. W godzinach od 12:00 do 15:00 będzie można z bliska obejrzeć sprzęt jakiego używają strażacy oraz wóz strażacki, a nawet wejść do jego środka. Niewątpliwą frajdę może sprawić też specjalna ścianka wspinaczkowa.

– My strażacy rzeczywiście „pomaganie mamy we krwi”. Robimy to codziennie, a sama świadomość, że możemy uratować komuś życie jest dla nas bezcenna, dlatego niezmiernie cieszymy się z możliwości uczestniczenia w tej akcji – mówi Paweł Tuzinek, Prezes Zarządu OP ZOSP RP. – To niesamowite, że niemal wszyscy Polacy nam ufają. Strażacy kojarzą się głównie z gaszeniem pożarów i udzielaniem pomocy przy wypadkach drogowych, a tak naprawdę, zarówno zawodowi jak i ochotnicy uczestniczą w wielu akcjach społecznych, prewencyjnych czy charytatywnych, zarówno w służbie jak i poza nią. Szczególnie chętnie oddają też krew, bo wiedzą jakie to ważne – dodaje. Jestem strażakiem od ponad 25 lat, widziałem różne sytuacje i z wielkim zadowoleniem obserwuję, gdy podczas akcji społecznych możemy przekazać swoją wiedzę innym. Trzeba pomagać, warto pomagać i serce wtedy rośnie. Bo strażak to nie zawód, to powołanie. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa w tej szczytnej akcji. Razem bądźmy bohaterami i pomóżmy Marcie – zachęca Prezes Zarządu OP ZOSP RP.

Ponadto w trakcie trwania imprezy na wszystkich czekać będzie foto-budka, stoisko z malowaniem twarzy i balonowymi atrakcjami, wyskakana trampolina oraz konkursy z nagrodami.

Oddaj krew i wygraj życie dla innych, a przy okazji zdobądź cenne nagrody!

Akcja „Pomaganie Mamy We Krwi!” odbędzie się w sobotę, 22 czerwca godzinach od 10:00 do 15:00 na parkingu przed Galerią Feniks w Radomiu przy ul. Grzecznarowskiego 29/31.

Organizatorami wydarzenia są Park Trampolin JumpWorld #Radom oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. Konrada Vietha w Radomiu.

Kto może zostać dawcą?

Honorowym dawcą może zostać każda osoba między 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kilogramów. Przeciwwskazaniem do pobrania krwi jest wykonanie akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dyskwalifikują również zabiegi operacyjne, endoskopowe i inne diagnostyczne badania (np. gastroskopia, artroskopia, laparoskopia) oraz zabiegi, które były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi wykonane w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Jak przygotować się do oddania krwi?

Przed oddaniem krwi trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litry płynów i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli: nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego).

Komentarze