Popisały się talentemDziewięć dziewczynek, w tym m.in. radomianka, zostało nagrodzonych w konkursie „Popisz się talentem”. Ich opowiadania ukazały się w książce pokonkursowej pt. “Zwierzaki mają głos”

Nigdy nie jest za wcześnie, by zostać pisarzem! Udowodniły to uczennice szkół podstawowych z województwa mazowieckiego.

Dominika, Wiktoria, Matylda, Helena, Zuzanna, Rutka, Marysia, Rozalia i Lea to utalentowane uczennice ze szkół podstawowych w Gliniance, Mińsku Mazowieckim, Natolinie, Radomiu, Ryczywole, Sulejówku i Warszawie. Dziewczynki zostały laureatkami 4. edycji konkursu literackiego “Popisz się talentem”, organizowanego co roku przez wydawnictwo edukacyjne Nowa Era. Ich opowiadania ukazały się właśnie w książce pokonkursowej pt. “Zwierzaki mają głos”. Publikację można kupić w sklepie internetowym Nowej Ery. Cały dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany na wsparcie działań na rzecz zwierząt.

Konkurs „Popisz się talentem” jest organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era od 2017 roku. Obecnie jest to największy konkurs literacki dla dzieci w Polsce. Jego celem jest wspieranie dzieci i młodzieży w odkrywaniu drzemiącego w nich potencjału literackiego, rozbudzanie ich kreatywności i talentu, poszerzanie kompetencji oraz zainteresowań czytelniczych. Udział w “Popisz się talentem” daje dzieciom szansę także na prawdziwy debiut literacki. Co roku opowiadania 30 laureatów publikowane są w książce pokonkursowej – profesjonalnie zredagowanej i przepięknie ilustrowanej.

Ponad 2800 zgłoszeń

W tym roku dzieci miały za zadanie opisać świat widziany oczami zwierząt. Młodzi pisarze jak zwykle nie zawiedli. Do konkursu zgłoszono aż 2.827 tekstów.

– Były to opowiadania tak różnorodne, jak różnorodni są ich twórcy. Jedne wręcz eksplodowały radosną energią, inne – dojrzałe, pełne celnych spostrzeżeń i niebanalnych przemyśleń – stawiały na budowanie kameralnego nastroju. Jeszcze inne zachwycały plastycznością opisów, fabularnym rozmachem i wyobraźnią pozwalającą wniknąć czytelnikowi do świata zwierząt – komentuje Małgorzata Jankowska, specjalistka ds. PR i komunikacji w wydawnictwie Nowa Era, jurorka konkursu Popisz się talentem. – Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników konkursu. Za każdym tekstem stoi przecież jakieś dziecko, nastolatka lub nastolatek, którzy postanowili nam zaufać i podjąć niełatwe pisarskie wyzwanie. Odkrywanie talentów, wspieranie pasji i odnajdywanie mocnych stron – to najważniejszy cel edukacji. W wydawnictwie Nowa Era bardzo w to wierzymy i dlatego z radością oddajemy w ręce czytelników już czwartą książkę z serii “Popisz się talentem” – dodaje jurorka.

We wszystkich 4 edycjach konkursu wzięło udział już kilkanaście tysięcy uczniów z całego kraju. Ich opowiadania oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą: Małgorzata Węgrzecka (Świerszczyk), Rafał Witek (autor powieści dla dzieci), Wojciech Widłak (autor książek dla dzieci), Monika Hałucha (PS IBBY) oraz Małgorzata Jankowska (Nowa Era). Jury przyznaje nagrody w podziale na dwie grupy wiekowe: I-IV klasa oraz V-VIII klasa. W każdej z tych kategorii co roku zostaje wyłonionych wyłonionych 15 laureatów, których opowiadania są potem publikowane. Do tej pory ukazały się 4 książki pokonkursowe: “Ukryte światy”, “Tajemnicza wyprawa”, “Wielka księga Marzeń” i najnowsza: “Zwierzaki mają głos”. Wszystkich laureatów tegorocznej edycji konkurs można poznać na stronie Nowej Ery 

Dzieci, które nie wzięły udziału w konkursie, nadal mogą spróbować swych sił na polu literatury. Na końcu tegorocznej książki czeka na nich rozbudowana sekcja aktywnościowa Zwierzakowy Ogarniacz dla Oczytanych. To zbiór urozmaiconych pisarskich wyzwań, które zainspirują każdego ucznia do pisania, pomogą pokonać obawy i zachęcą do wykorzystania własnej kreatywności. Zachęcamy nauczycieli, aby wykorzystali tę sekcję na zajęciach lekcyjnych lub dodatkowych. To gotowy materiał na świetną literacką zabawę. Jak pokazują kolejne edycje konkursu, dzieciaki mają skrzydła, tylko trzeba im pomóc je rozwinąć.

Laureatki 4. edycji konkursu “Popisz się talentem” klasy 1-4, Mazowsze

Lea Danielak, opowiadanie pt. “Lotka”, Warszawa
Rozalia Mazurek, opowiadanie pt. “Przygoda Henia, konika morskiego”, Warszawa
Maria Sadrak, opowiadanie pt. “Nie rób drugiemu co tobie niemiłe”, Warszawa
Helena Tuzimek, opowiadanie pt. “Co czuje Dakota?”, Radom

Laureatki 4. edycji konkursu “Popisz się talentem” klasy 5-8. Mazowsze

Zuzanna Czerwińska, opowiadanie pt. “Na wolności”, Ryczywół
Dominika Gadomska, opowiadanie pt. “To ja, Matylda”, Glinianka
Rut Kicińska, opowiadanie pt. “Waran z komodą”, Sulejówek
Wiktoria Szydłowska, opowiadanie pt. “Zwierzęca narada”, Mińsk Mazowiecki
Matylda Wilkowska, opowiadanie pt. “Opowieść Dionizego”, Natolin

Komentarze