Popularny tacierzyński



Maksymalny okres pobierania zasiłku macierzyńskiego po urodzenia dziecka to 52 tygodnie. Przepisy dopuszczają, by część tego czasu przejęli mężczyźni. Okazuje się, że ojcowie niechętnie korzystają z tej możliwości w porównaniu do tak zwanego tacierzyńskiego, mówi Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Przejęcie przez mężczyznę obowiązku opieki nad narodzonym dzieckiem wciąż uchodzi za rzadkość. –  Gdy spojrzymy na statystyki okaże się, że zasiłki macierzyńskie zostały zdominowane przez matki. Mężczyźni świetne odnajdują się jedynie na tzw. tacierzyńskim, czyli dwutygodniowym okresie zasiłkowym przysługującym wyłącznie ojcom dziecka – mówi Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Macierzyński nie tylko dla kobiet

Podstawowy zasiłek macierzyński, który pobiera się po urodzeniu jednego dziecka, trwa 20 tygodni. Przepisy niemal w całości zastrzegają ten okres dla matki. Może ona jednak po 14 tygodniach po porodzie zrezygnować z pozostałego czasu i wcześniej wrócić do pracy. W takim przypadku ostatnie 6 tygodni zasiłku macierzyńskiego wykorzystuje ubezpieczony ojciec dziecka. Czy jest to częste? Zdecydowanie nie. W 2018 r. mazowieckie oddziały ZUS wypłaciły zasiłki macierzyńskie za ten okres tylko 1,8 tys. mężczyzn. To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę, że w tym samym okresie skorzystało z niego prawie 60,9 tys. kobiet.
Bezpośrednio po urlopie macierzyńskim zarówno matka jak i ojciec dziecka mogą przejść na urlop rodzicielski, który trwa maksymalnie 32 tygodnie. Zasiłek macierzyński za okres tego urlopu wykorzystywany jest przez mężczyzn dość rzadko. W 2018 r. mazowieckie placówki ZUS wypłaciły go ojcom tylko w 857 przypadkach, podczas gdy w tym samym okresie skorzystało z niego aż 68,1 tys. matek. Urlop rodzicielski wykorzystuje się w całości lub częściach stanowiących wielokrotność tygodnia, przy czym co do zasady każda z części powinna przypadać po poprzedniej. Co ciekawe, z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego rodzice mogą korzystać także równocześnie, ale łączny czas przysługujący obojgu nie może przekroczyć 32 tygodni w przypadku opieki nad jednym dzieckiem (może być to więc np. 16 tygodni wspólnego urlopu rodzicielskiego).

Popularny tylko tacierzyński

Statystyki pokazują jednak, że jest jeden zasiłek cieszący się ogromną popularnością u mężczyzn. Chodzi o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, czyli tzw. tacierzyński. W 2018 r. otrzymało go aż 29 tys. mężczyzn z województwa mazowieckiego. Zasiłek ten jest jednak specyficzny, ponieważ pobierać go może jedynie ojciec dziecka. Co więcej, wraz z ukończeniem przez nie 24. miesiąca życia niewykorzystana część urlopu ojcowskiego bezpowrotnie przepada. – Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje ubezpieczonemu mężczyźnie, niezależne od świadczeń, z których korzysta matka. Może trwać aż 2 tygodnie, podczas których tata otrzymuje świadczenie z ZUS. Przepisy dopuszczają wykorzystanie go w całości lub dwóch tygodniowych częściach – mówi Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Liczba osób pobierająca zasiłek macierzyński i tacierzyński (dane z 13.06.2019) Radom – południowa część woj:

Podstawowy zasiłek macierzyński: 197 mężczyzn, 6 944 kobiety

Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego: 70 mężczyzn, 7 557 kobiet

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego: 3 329 mężczyzn

Komentarze



CLOSE
CLOSE