Duża Scena stanie się areną dyskusji – w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbędzie się debata literacka. Do udziału w wydarzeniu „Powszechny” zaprosił krytyków teatralnych i literatów, którzy porozmawiają o inspiracjach młodych pisarzy
Porozmawiają o inspiracjach młodych pisarzy – na Dużej Scenie Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu odbędzie się debata literacka. Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części. Pierwszą poprowadzi Małgorzata Semil – tłumaczka i krytyczka teatralna, która podyskutuje z czterema pisarzami – mówi Daniel Adamczyk, specjalista ds. marketingu w „Powszechnym”.
Drugą część debaty i rozmowę z trzema literatami poprowadzi Michał Pabian. To dramaturg, twórca adaptacji teatralnych i autor tekstów dramatycznych.
Debata literacka odbędzie się w sobotę, 7 listopada o godz. 18:00 w reżimie sanitarnym przy 25-procentowym udziale widowni. Wydarzenie jest biletowane. Debata będzie również transmitowana przez internet.
Gośćmi Małgorzaty Semil – tłumaczki i krytyczki teatralnej będą:
Olgą Hund – laureatka Nagrody Conrada za debiut literacki w 2018 roku oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za książkę „Psy raz drobnych”.
Olgą Hund – laureatka Nagrody Conrada za debiut literacki w 2018 roku oraz Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za książkę „Psy raz drobnych”.
Joanna Gierak-Onoszko – dziennikarka, reportażystka, pisarka i felietonistka. Jej powieść „27 śmierci Toby’ego Obeda” znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike”, a następnie wygrała plebiscyt na „Nike” Czytelników.
Grzegorz Bogdał – publikował opowiadania w „Chimerze” i „Twórczości”, jest autorem scenariuszy do filmów krótkometrażowych. Jego debiutancka książka „Floryda” została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”.
Ziemowit Szczerek – pochodzący z Radomia dziennikarz i prozaik. Współpracuje z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Krytyką Polityczną” i „Nową Europą Wschodnią”. Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.
Na drugą część debaty, którą poprowadzi Michał Pabian – dramaturg, twórca adaptacji teatralnych, autor tekstów dramatycznych zaproszeni są:
Zyta Rudzka – pisarka, scenarzystka filmów o sztuce, psycholog. Laureatka Europejskiej Nagrody Literackiej Gdynia, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, finalistka Nagrody Literackiej „Nike”.
Dominika Słowik – nominowana do 11. Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii proza za debiutancką powieść „Atlas: Doppelganger”. Jej druga powieść, „Zimowla”, została uhonorowana Paszportem „Polityki” za rok 2019.
Jakub Kornhauser – literaturoznawca, teoretyk i historyk literatury, edytor, tłumacz, poeta. Adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej UJ.
Anna Cieplak – animatorka kultury, aktywistka miejska i pisarka związana z „Krytyką Polityczną”. Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść „Ma być czysto”.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.