Poszukiwani kandydaci na ławników



Dobiega końca czteroletnia kadencja ławników Sądów Okręgowego oraz Rejonowego w Radomiu. W związku z tym zostanie wybranych 110 niezawodowych członków składu orzekającego

Sędzia Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu wyjaśnia, że udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości został zagwarantowany w Konstytucji dlatego funkcja ławników jest bardzo ważna.

Guza wymienia również, kto może zgłosić kandydata na ławnika.

Ławnikiem może być osoba, która między innymi posiada obywatelstwo polskie, posiadać pełnię praw obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, ukończyła 30 ale nie przekroczyła 70 lat. Musi być osobą zatrudnioną, prowadzić działalność gospodarczą lub mieszkać w miejscu kandydowania co najmniej od roku.

Jak zauważa Guza przepisy mówią także o osobach, które nie mogą być ławnikiem.

Oprócz wymienionych, ławnikiem nie może być również osoba duchowna, żołnierz w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz służby więziennej, radny gminny, powiatu i województwa.
Ławnicy orzekają w sprawach prawa pracy w tym między innymi ustalenia, nawiązania i wygaśnięcia stosunku pracy, przywrócenia do pracy czy o odszkodowanie lub zadośćuczynienie w wyniku stosowania mobbingu. Dodatkowo w sądach rejonowych występują na przykład w sprawach o ustalenie bezskuteczności uznania ojcostwa a w sądach okręgowych w sprawach cywilnych o rozwód. Guza dodaje, że ławnicy występują, co prawda w mniejszym stopniu ale również w sprawach karnych.

Za czas spędzony przy orzekaniu ławnicy otrzymują rekompensatę finansową.

Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 30 czerwca w Biurze Rady Miejskiej przy ul. Moniuszki 9. Nowych ławników Rada Miejska wybierze na sesji w październiku.

Komentarze



CLOSE
CLOSE