full screen background image

Potwierdzenie danych z ZUS na PUEZakład Ubezpieczeń Społecznych zmniejsza biurokrację. Zamiast składać wniosek o wydanie dokumentów potwierdzających dane z konta, teraz samemu można takie wystawić

Instytucja wprowadza ułatwienie dla swoich klientów. Na czym ono polega tłumaczy Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza samoobsługę na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Pozwala to na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS. W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

– Dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej, czy też instytucji finansowej, musieli złożyć w tej sprawie wniosek. Od tego tygodnia sami mogą już utworzyć żądany dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Co ważne – wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone – tłumaczy Piotr Olewiński.

Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online. Wystarczy, że wejdzie na stronę www.zus.pl i skorzysta ze specjalnej wyszukiwarki udostępnionej przez ZUS.

ZUS zapowiada, ze w najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy ZUS wprowadzi także nowy, bardziej przyjazny, kreator do wystawiania e-zwolnień.

Na platformie PUE jest już zalogowanych ponad 3 miliony użytkowników.

Komentarze