Powstaje monografia RadomiaBędzie liczyła cztery tomy, każdy po około 400 stron. Całość ma być gotowa w 2026 roku. Powstaje monografia historyczna „Dzieje Radomia”

Jej opracowania i opublikowania podjęły się wspólnie Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Samorząd województwa mazowieckiego zdecydował się przeznaczyć na ten cel 350 tysięcy złotych. Miasto gotowe jest wyłożyć 200 tysięcy złotych, pod warunkiem, że zgodzą się na to miejscy radni. Pierwszy tom publikacji ma ukazać się w 2023 roku z okazji 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego. To, że Radom zasługuje na monografię nie ma wątpliwości wicemarszałek Mazowsza Rafała Rajkowski.

Inicjatorzy powstania publikacji tłumaczą, że Radom jest jednym z nielicznych miast, które nie mają szeroko opisanej monografii historycznej. Jak zapewniają, opracowanie na temat naszego miasta ma być nie tylko bardzo dobre merytorycznie. – Planujemy także bogatą szatę graficzną – zapowiada profesor dr hab. Dariusz Kupisz, koordynator działań badawczych i wydawniczych monografii Radomia.

Pierwsze dwa tomy publikacji mają być poświęcone historii Radomia do 1918 roku.

Komentarze