Prawie 600 tys. zł dla „Powszechnego”„Powszechny” z dotacją z Funduszu Wsparcia Kultury. To prawie 600 tys. zł dofinansowania z ministerialnego programu, którego celem jest wsparcie branży kulturalnej w czasie pandemii

Realizacja miniserialu teatralnego czy honoraria dla aktorów – m.in. na te cele Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu przeznaczy ministerialną dotację. Chodzi o nowy Fundusz Wsparcia Kultury, z którego radomska placówka otrzymała prawie 600 tys. zł dofinansowania. Pieniądze zgodnie z założeniem program mają pomóc teatrowi w zapewnieniu ciągłości działalności artystycznej i utrzymaniu miejsc pracy. Placówka chce przeznaczyć środki na rozliczenie strat oraz rozwój twórczy – mówi Agnieszka Kołodyńska-Iglesias, wicedyrektor Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Blisko 600 tys. zł dotacji to najwyższa kwota, o którą mógł wnioskować radomski teatr. Pieniądze z funduszu trafią m.in. do pracowników administracyjnych w formie dodatków czy do aktorów jako honorarium. Pieniądze maja być rekompensatą za straty jakie ponieśli podczas pierwszego lockdownu. Dotacja ma również pomóc rozwinąć tzw. piątą scenę teatru zapoczątkowaną przez dyrektor “Powszechnego” Małgorzatę Potocką – dodaje Kołodyńska-Iglesias.

Z Funduszu Wsparcia Kultury dotacje otrzymają w całym kraju 2064 podmioty. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy w sumie na ten cel 400 mln zł.

Komentarze