Od soboty, 17 czerwca będzie obowiązywać nowa ustawa o ochronie przyrody – informuje Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego.
Ustawa z dnia 11 maja o zmianie ustawy o ochronie przyrody przywraca prawną ochronę drzew rosnących na terenach prywatnych. Właściciele nie będą mogli samowolnie usuwać drzew, jeżeli nie wiąże się to z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Właściciel jest zobowiązany zgłosić chęć usunięcia drzewa, jeżeli obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 5 centymetrów przekracza:
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Zgłoszenie musi zawierać następujące informacje: imię, nazwisko, oznaczenie nieruchomości, z której ma być usunięte drzewo oraz rysunek lub mapkę, określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
Po 21 dniach od zgłoszenia, pracownik Urzędu Miejskiego dokona oględzin drzew. Jeżeli Urząd nie zgłosi sprzeciwu to drzewo będzie można usunąć po 14 dniach od daty oględzin.
Jeżeli właściciel usunie drzewo bez zezwolenia lub przed upływem 14 dni, które są wyznaczonym terminem na wniesienie sprzeciwu przez Urząd, to wtedy otrzyma karę pieniężną.