full screen background image
Search

Priorytety dla Mazowsza według Dariusza RosatiegoKandydat Koalicji Europejskiej do Europarlamentu, profesor Dariusz Rosati, przedstawił dziś w Radomiu „Główne priorytety dla Mazowsza w przyszłej kadencji PE”. Podczas konferencji prasowej polityk skupił się na trzech obszarach: poprawie infrastruktury komunikacyjnej, służbie zdrowia i opiece zdrowotnej oraz polityce senioralnej.

Dariusz Rosati to profesor nauk ekonomicznych, minister spraw zagranicznych (1995-1997), członek Rady Polityki Pieniężnej (1998-2004), poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VIII kadencji, poseł na Sejm VII kadencji.

Polityk, który przyjechał dziś do Radomia na zaproszenie poseł Anny Białkowskiej, podczas swojego wystąpienia skupił się na mazowieckiej infrastrukturze, służbie zdrowia oraz sytuacji seniorów.

Poprawa infrastruktury komunikacyjnej

– Dotyczy to przede wszystkim dużych miast Mazowsza. Skandalem jest, że Radom – miasto liczące ponad 120 tys. mieszkańców nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Warszawą. Po drugie – Radom, jeśli ma się rozwijać i korzystać z nowego lotniska, musi mieć szybkie połączenie z Warszawą. Ogromnym obszarem działania są drogi lokalne, powiatowe i gminne. Tym trzeba się zająć w Parlamencie Europejskim w kontekście zdobywania funduszy unijnych.

Służba zdrowia i opieka zdrowotna

– W tym obszarze są ogromne zaniedbania. Szpitale na Mazowsze w tym w Radomiu są bardzo zadłużone i te zadłużenia rosną. Szykuje się nam katastrofa w służbie zdrowia, jeśli nie znajdą się pieniądze, żeby te zaległości zlikwidować. To drugi obszar, na który trzeba zdobywać pieniądze. Trzeba zmienić politykę, jeśli chodzi o szpitale oraz, żeby była lepsza opieka nad osobami starszymi. Liczymy, że uda się nam także zdobyć pieniądze na walkę z rakiem.

Polityka senioralna

– Polska do tej pory nie wypracowałaby polityki senioralnej, która po pierwsze – wychodziłaby naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom ludzi w podeszłym wieku, i która zapewniałaby godne warunki na starość ludziom potrzebującym wsparcia, rehabilitacji i opieki medycznej. Polityka senioralna powinna stać się priorytetem Unii Europejskiej – mówił prof. Dariusz Rosati. 

Przypominamy, że wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w najbliższą niedzielę, 26 maja br.

Komentarze