Prof. Paweł Swianiewicz: Podział Mazowsza? Nie widzę argumentówNową siedzibą Mazowsza miałby być Radom – twierdzi Marek Suski, poseł PiS, nieoficjalnie wskazywany jako kandydat na marszałka nowego województwa. Prof. UW Paweł Swianiewicz nie kryje wątpliwości, co do zasadności tego pomysłu

Wraca temat podziału województwa mazowieckiego. Według zapowiedzi posła prawa i sprawiedliwości Marka Suskiego, partia rządząca czeka na złagodzenie pandemii, by przeprowadzić wybory do dwóch nowych sejmików. Nieoficjalnie to właśnie Marek Suski miałby stać się kandydatem na marszałka nowego województwa mazowieckiego ze stolicą w Radomiu. Wątpliwości, co do słuszności tego pomysłu, przedstawił profesor Uniwersytetu Warszawskiego Paweł Swianiewicz. Uważa on, że na tym podziale zyskałaby jedynie Warszawa.

Tego samego zdania jest obecny marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Zauważa, że propozycje partii rządzącej nie są oparte na badaniach, analizach czy konsultacjach społecznych. Powołując się na profesora Swianiewicza dodaje, że taki proces może doprowadzić do zapaści finansowej Mazowsza regionalnego.

Obecnie województwo mazowieckie jest podzielone na dwie jednostki statystyczne – region Warszawski stołeczny i Mazowiecki regionalny.

 

 

Komentarze