Została zniszczona, bo przeszkadzała w budowie – tak przypuszczają radomscy ekolodzy, którzy podczas obserwacji przyrodniczych znaleźli rozebraną tamę bobrów. Chodzi o obszar przy rzece Mlecznej na Piotrówce. To tam ma stanąć platforma widokowa w ramach Programu LIFE – mówi Jarosław Staniszewski z Zielonej Akcji
To zwierzęta, które regulują stosunki wodne i przyczynią się do utrzymania bioróżnorodności – mowa o bobrach, gatunku podlegającym ochronie prawnej. Ich siedlisko w Radomiu znajduje się na terenie objętym inwestycją finansowaną z Programu LIFE. Chodzi o budowę platformy widokowej na Piotrówce. Tam radomscy ekolodzy znaleźli zniszczoną tamę bobrów na rzece Mlecznej – mówi Jarosław Staniszewski ze stowarzyszenia Zielona Akcja.
Odtwarzacz plików dźwiękowychW Polsce zabronione jest niszczenie tam bobrów, ich nor czy żeremi. Na usunięcie takich siedlisk potrzebna jest zgoda Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – podkreśla Staniszewski.
Odtwarzacz plików dźwiękowychRadomscy ekolodzy mają także zastrzeżenia co do samego miejsca budowy platformy widokowej. Ich zdaniem ta inwestycja nie powinna ingerować w środowisko i ekosystem rzeki Mlecznej.
Odtwarzacz plików dźwiękowychZniszczenie tamy bobrowej bez uprzedniego uzyskania zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska stanowi wykroczenie określone w ustawie o ochronie przyrody.
Jednym z celów realizowanego w Radomiu Programu LIFE jest renaturalizacja rzeki Mlecznej, a także ochrona ekosystemów i związanych z nim walorów środowiskowych.