Program Ograniczenia Niskiej Emisji w Radomiu niezaktualizowany



Podczas 9. zwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która obyła się w poniedziałek, 25 lutego br. radni nie przyjęli aktualizacji „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie miasta Radomia na lata 2010 – 2017 z perspektywą do 2024 roku”. – To zupełnie niezrozumiała decyzja. Do tej pory wydawało się, że w kwestii walki ze smogiem wszyscy mamy takie samo zdanie – komentuje wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Głównym celem aktualizacji programu było umożliwienie kontynuacji działań mających na celu ograniczenie spalania w budynkach jednorodzinnych niskiej jakości paliw stałych oraz zastąpienie ich paliwami ekologicznymi lub innymi nośnikami energii. W przedstawionym programie znalazły się działania naprawcze jakie miałyby być podjęte w perspektywie do 2024 roku.

– Konsekwencją decyzji radnych, którzy nie przyjęli aktualizacji programu jest fakt, że gmina nie ma teraz możliwości uruchomienia programu likwidacji pieców. Nie może też ubiegać się o pieniądze z zewnątrz. To bardzo zła decyzja, ponieważ właśnie stare piece, w których spalane jest niskiej jakości paliwo, to główne źródło zanieczyszczenia powietrza. Jednocześnie bardzo wiele osób jest zainteresowanych uzyskaniem finansowego wsparcia. Mam nadzieję, że w kolejnych głosowaniach radni Prawa i Sprawiedliwości nie będą się kierować swoim widzimisię, lecz interesem gminy i jej mieszkańców – podkreśla wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Podstawą prawną do opracowania „Programu obniżania emisji na terenie Miasta Radomia na lata 2010 – 2017” było Rozporządzenie nr 66 Wojewody Mazowieckiego z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie określenia programu ochrony powietrza dla strefy miasto Radom wraz z uchwałą nr 56/08 z dnia 31 marca 2008 r. w sprawie za zmiany ww. Rozporządzenia z uwagi na stwierdzone przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłu zawieszonego PM10 w dzielnicy Kaptur oraz części dzielnic Planty i Glinice.

Komentarze