Program Operacyjny Polska Wschodnia szansą dla Radomia



Program Operacyjny Polska Wschodnia to dodatkowe wsparcie z funduszy unijnych dla wybranych województw, który nie obejmuje Mazowsza. Władze naszego województwa zabiegają jednak o uwzględnienie obszaru mazowieckiego w przyszłym POPW. Sytuację ułatwia nowy podział statystyczny, funkcjonujący od 1 stycznia bieżącego

Podział ten dotyczy dwóch obszarów: metropolitarnego i mazowieckiego. Pierwszy obejmuje Warszawę i 9 powiatów otaczających stolicę. Drugi uwzględnia pozostałe 32 powiaty, w tym powiat radomski. W interesie Polski i Mazowsza jest to, aby słabiej rozwinięta cześć poza metropolitarna dalej była objęta wsparciem w ramach polityki spójności, podkreślał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Tutaj gra się toczy o niebagatelne pieniądze nie tylko dla Mazowsza, ale również dla Polski. Jest szansa na dodatkowe pieniądze. To między 3 a 4 mld Euro. Dlatego zabiegamy o to, żeby polityka spójności była dalej realizowana, i żeby ten region mazowiecki został objęty Programem Operacyjnym Polska Wschodnia.

Celem polityki spójności jest wyrównanie poziomów rozwojowych między regionami, umożliwiając otrzymanie wsparcia ze środków Unii Europejskiej, przypominał Adam Struzik. Ten problem dotyczy również subregionu radomskiego, który po analizie Produktu Krajowego Brutto jawi się jako obszar wymagający strategicznej interwencji i wsparcia.

To wsparcie udzielamy już w tej chwili z pieniędzy własnych i pieniędzy unijnych, ale liczymy że jeżeli uda się nam przekonać polski rząd i struktury europejskie, to będziemy mogli również skorzystać z tego programu Polska Wschodnia.

Program Operacyjny Polska Wschodnia na dzień dzisiejszy obejmuje 5 województw wschodniej Polski: podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego oraz świętokrzyskiego. W przypadku przyłączenia obszaru mazowieckiego do POPW na środki unijne będziemy mogli liczyć w latach 2021-2027.

Komentarze