Prywatne uczelnie Warszawa



Po ogromnym wyzwaniu, jakim jest matura, czeka kolejne, może jeszcze większe. Wielu młodych ludzi staje w pewnym momencie przed ciężką decyzją – muszą wybrać, co chcą dalej robić. Niezaprzeczalnie jest to jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu, bo od tego zależy przecież cała przyszłość, kariera i praca. Ponadto jest to złożony wybór, bo trzeba zdecydować jaki kierunek studiów podjąć, czy będą to studia dzienne, czy może zaoczne, a także, na jakiej uczelni chce się studiować – prywatnej czy państwowej? Na temat uczelni niepublicznych przez wiele lat narosło mnóstwo mitów i ogólnych poglądów, które nie zawsze są zgodne z prawdą i mogą jeszcze bardziej namieszać w głowie i utrudnić wybór przyszłemu studentowi. Jakie są wady i zalety prywatnych uczelni? Czy i dlaczego warto wybrać uczelnię niepubliczną? Jakie są różnice między uczelniami prywatnymi i państwowymi? Jakie są najlepsze uczelnie niepubliczne w stolicy? Odpowiedzi na te pytania oraz propozycje kilku najlepszych uczelni w Warszawie znajdziesz w tym artykule – czytaj dalej!

Czym jest uczelnia prywatna?

Uczelnia prywatna/niepubliczna to taka, która nie jest jednostką państwową ani samorządową osobą prawną, ale założona została przez osobę fizyczną lub osobę prawną. Uczelnie niepubliczne organizują zarówno studia I stopnia – inżynierskie oraz licencjackie, jak i studia II stopnia – magisterskie, a ponadto także studia podyplomowe. Głównym ich celem jest poszerzanie oferty kierunków, by każdy absolwent szkoły średniej znalazł coś dla siebie. Początki uczelni prywatnych nie były łatwe w Polsce, gdyż miały sporą  konkurencję w  uczelniach państwowych.

sala wykładowa, uczelnia

Różnice między uczelniami prywatnymi i państwowymi

Główną różnicą jest fakt, że studia stacjonarne na uczelniach państwowych są bezpłatne, a za studia w systemie zaocznym lub wieczornym trzeba zapłacić. Na prywatnej uczelni natomiast płatne są zarówno studia stacjonarne, jak i studia niestacjonarne. Ponadto podczas procesu rekrutacyjnego wyższa szkoła prywatna często pobiera wpisowe w wysokości kilkuset złotych, a państwowa jedynie niewielką opłatę rekrutacyjną.

Nie ma jednak różnicy w poziomie kształcenia – uczenie prywatne, chcąc przyciągnąć studentów, musiały dorównać uczelniom państwowym. Ponadto w tym celu musiały zachęcić swoją ofertą i pokazać, że jest równie dobra lub nawet lepsza od oferty państwowych uczelni, dlatego wybór oferowanych kierunków na uczelniach prywatnych jest bardzo szeroki. Inną różnicą jest fakt, że w przypadku szkół wyższych państwowych o dostaniu się na wybrany kierunek decydują wyniki egzaminu maturalnego, natomiast o przyjęciu na uczelnię prywatną decyduje kolejność zgłoszeń.

Stereotypy i mity dotyczące uczelni niepublicznych

Powszechne przekonania na temat uczelni prywatnych są mylne i krzywdzące, gdyż do dziś krążą mity dotyczące jakości kształcenia czy prestiżu. Stwierdzenie, że uczelnie prywatne mają niższy poziom kształcenia, jest równie nieprawdziwe co krzywdzące. Uczelnie prywatne, które, chcąc zaistnieć, zmuszone były konkurować z państwowymi, musiały wyrównać z nimi poziom kształcenia.

Ponadto mylna jest również opinia, że studenci, którzy płacą za studia, mają niższe wymagania i na ich brak wiedzy często jest przymykane oko. Wymagania są takie same na obu typach uczelni. Dodatkowo coraz częściej studiujący na uczelniach prywatnych jednocześnie pracują zawodowo i samodzielnie opłacają czesne, dlatego mają też swoje oczekiwania.

Kolejnym mitem jest kwestia prestiżu – uważa się, że osoby, które dostają się i kończą studia na uczelni państwowej, postrzegane są jako elita. Pogląd ten jednak ewoluował na przestrzeni lat. Uczelnie prywatne również posiadają swoją renomę, a ich ukończenie jest równie dobrze postrzegane przez pracodawców.

wykład, sala wykładowa, uczelnia

Czy warto wybrać uczelnię prywatną?

Wybór studiów jest nazywany mianem pierwszego i najważniejszego kroku w dorosłość i nie jest tak bez powodu, ponieważ od tego zależy późniejszy zawód i cała przyszłość. Jednak, jak wiadomo, wybór kierunku to nie wszystko. Przyszły student musi też podjąć wiele innych ważnych decyzji. Między innymi jest to właśnie wybór uczelni. Choć studenci rzadko rozważają studia na uczelniach prywatnych, warto wziąć je pod uwagę i tę opcję, ponieważ również ma swoje zalety.

Zalety uczelni niepublicznych

Absolwenci szkół średnich często nie zdają sobie sprawy, jak wiele zalet mają uczelnie niepubliczne i często nawet nie biorą ich pod uwagę. Jedną z najważniejszych zalet jest to, jak liczne oferują kierunki studiów, gdyż, chcąc przykuć uwagę młodych osób, poszerzyły ją tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Ponadto wyższych szkół niepublicznych jest znacznie więcej niż państwowych, co daje dużo więcej możliwości. Kolejną ważną zaletą jest fakt, że łatwiej jest zostać przyjętym. Uczelnie państwowe są mocno oblegane – często o jedno miejsce ubiega się nawet 20 osób – dlatego podnoszone są wymagania i dostają się tylko ci, którzy zmieszczą się w danym progu punktowym. Natomiast w przypadku przyjęcia na uczelnię prywatną decyduje kolejność zgłoszeń. Jako iż jest ich również znacznie więcej, z reguły dostają się wszyscy chętni.

Wady studiów na uczelni prywatnej

Jak wszystko oczywiście także uczelnie prywatne mają swoje wady. Podstawową są oczywiście koszty – student musi opłacać wpisowe i czesne zarówno za studia zaoczne, jak i dzienne. Jednak uczelnie prywatne wypłacają również stypendia. Inną wadą może być fakt, że uczelnie prywatne nie posiadają jeszcze tak rozbudowanej infrastruktury, jak uczelnie państwowe.

Prywatne uczelnie w Warszawie

W Warszawie, jak to w stolicy, wszystkiego jest najwięcej, w tym również uczelni i kierunków studiów. To właśnie w Warszawie studenci mają najszerszy wybór kierunków i dlatego najwięcej osób uczy się właśnie tutaj. Liczba uczelni, w tym i prywatnych, jest tu większa w stosunku do innych polskich miast. Znajduje się tutaj nie jedna bardzo dobra prywatna uczelnia, dlatego każdy absolwent szkoły średniej powinien zapoznać się z tutejszą ofertą edukacyjną. Oto kilka najpopularniejszych uczelni prywatnych w Warszawie:

  • Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania – Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Prawa im. Heleny Chodkowskiej
  • ALMAMER Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego
  • Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
  • SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny z siedzibą w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Dziennikarska im. Melchiora Wańkowicza
  • Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. ks. Józefa Majki
  • Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki
  • Uczelnia Łazarskiego
  • Uczelnia Vistula W Warszawie

student, uczyć się

Podsumowanie

Absolwent szkoły średniej staje przed wieloma ważnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór czy woli studiować na uczelni prywatnej, czy państwowej. Uczelnie niepubliczne mają wiele zalet, a także jest ich zdecydowanie więcej i oferują znacznie szerszy wybór kierunków. Szczególnie wiele niepublicznych szkół wyższych znajduje się w Warszawie, dlatego planując studia, warto przeglądnąć tutejszą ofertę edukacyjną.

Komentarze



CLOSE
CLOSE